Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Andorra Andorra - - - -
Austria Austria 11 Alois Kreidl (2001) 7 Alois Kreidl (1989)
Belarus Belarus 18 Mikhail Shaibak (2001) 18 Mikhail Shaibak (2001), Ihar Platonov (2000)
Bulgaria Bulgaria 17 Lubomir Velinov (2001) 11 Bojidar Momerin (1995)
Czech Republic Czech Republic 9 Petr Stepanek (2001) 8 David Sik (1998)
Denmark Denmark 6 Lasse Lavrsen (2001) 2 Ulrik Schmidt (2000), Ulrik Schmidt (1999), Ulrik Schmidt (1997), Tommy Stjerne (1993)
England England 12 Andrew Reed (2001) 4 John Deakin (1990)
Spain Spain - - - -
Finland Finland 3 Markku Uusipaavalniemi (2001) 1 Markku Uusipaavalniemi (2000)
France France 7 Thierry Mercier (2001) 4 Dominique Dupont-Roc (1989), Claude Feige (1980)
Germany Germany 8 Sebastian Stock (2001) 1 Andy Kapp (1997), Andy Kapp (1992), Roland Jentsch (1991), Rodger Gustaf Schmidt (1985)
Italy Italy 10 Alessandro Lettieri (2001) 3 Giuseppe Dal Molin (1979)
Latvia Latvia - - - -
Luxembourg Luxembourg 15 Heribert Krämer (2001) 8 Hanjörg Bless (1999)
Netherlands Netherlands 16 Rob Vilain (2001) 6 Wim Neeleman (1982)
Norway Norway 4 Pål Trulsen (2001) 1 Eigil Ramsfjell (1993), Knut Bjaanaes (1975)
Russia Russia 13 Alexander Kirikov (2001) 11 Alexey Tselousov (1999), Alexey Tselousov (1998)
Scotland Scotland 5 Hammy McMillan (2001) 1 Hammy McMillan (1999), Hammy McMillan (1996), Hammy McMillan (1995), Hammy McMillan (1994), Hammy McMillan (1989), David Smith (1988), Mike Hay (1982), Barton Henderson (1980), Jimmy Waddell (1979)
Switzerland Switzerland 2 Andreas Schwaller (2001) 1 Felix Luchsinger (1986), Peter, Jr Attinger (1984), Amédéé Biner (1983), Jürg Tanner (1981), Jürg Tanner (1978), Peter, Jr Attinger (1976)
Sweden Sweden 1 Peja Lindholm (2001) 1 Peja Lindholm (2001), Peja Lindholm (1998), Mikael Hasselborg (1990), Thomas Norgren (1987), Ragnar Kamp (1977)
Wales Wales 14 Adrian Meikle (2001) 7 John Hunt (1994)
Experience
Participations
Nico Schweich (LUX) 14
Alois Kreidl (AUT) 13
Stefan Salinger (AUT) 12
Ivaylo Petrov (BUL) 10
Lubomir Velinov (BUL) 10
Markku Uusipaavalniemi (FIN) 9
Floris van Imhoff (NED) 9
Championships
David Hay (SCO) 2
Peter Narup (SWE) 2
Magnus Swartling (SWE) 2
Tomas Nordin (SWE) 2
Peja Lindholm (SWE) 2
Wille Mäkelä (FIN) 1
Markku Uusipaavalniemi (FIN) 1
Finals played
David Hay (SCO) 4
Carsten Svensgaard (DEN) 3
Lasse Lavrsen (DEN) 3
Ulrik Schmidt (DEN) 3
Peter Smith (SCO) 3
Peter Narup (SWE) 2
Magnus Swartling (SWE) 2
Medals won
David Hay (SCO) 6
Peter Smith (SCO) 4
Carsten Svensgaard (DEN) 3
Lasse Lavrsen (DEN) 3
Ulrik Schmidt (DEN) 3
Wille Mäkelä (FIN) 3
Markku Uusipaavalniemi (FIN) 3
Games Played
Nico Schweich (LUX) 98
Alois Kreidl (AUT) 93
Stefan Salinger (AUT) 86
Markku Uusipaavalniemi (FIN) 71
Floris van Imhoff (NED) 64
Adrian Meikle (WAL) 64
Wille Mäkelä (FIN) 56
Games Won
Markku Uusipaavalniemi (FIN) 48
Alois Kreidl (AUT) 41
Stefan Salinger (AUT) 40
Wille Mäkelä (FIN) 38
David Hay (SCO) 36
Peter Narup (SWE) 36
Magnus Swartling (SWE) 36
Rookies
Sebastia Marsenyach (AND)
Joan Masjoan (AND)
Andrew Ferguson-Smith (AND)
Josep Duro (AND)
Matthew Lodge (AND)
Anatoli Nikitsin (BLR)
Alexei Parkhutik (BLR)
Viktor Nikitsin (BLR)
Tihomir Todorov (BUL)
Erik Sik (CZE)
Vladimir Ctveracek (CZE)
Joel Ostrowski (DEN)
Christian Hansen (DEN)
Salvador Domenech (ESP)
Carlos Marcos (ESP)
Carlos Lorente (ESP)
Juan José Salvador (ESP)
Tony Träskelin (FIN)
Aku Kauste (FIN)
Kim Träskelin (FIN)
Julien Charlet (FRA)
Antonio Menardi (ITA)
Ivars Paegle (LAT)
Aivars Kuznecovs (LAT)
Janis Rudzitis (LAT)
Peteris Sveisbergs (LAT)
Ansis Regza (LAT)
Reinier Butöt (NED)
Thomas Løvold (NOR)
Pavel Makoukha (RUS)
Stephen Rankin (SCO)
Graham Cormack (SCO)
Michael Bösiger (SUI)
Pascal Sieber (SUI)
Ralph Stöckli (SUI)
Marco Battilana (SUI)
Stuart Hills (WAL)
Ages

Players with age known: 49 of 102

Average age of the field: 32.1 years

Youngest
Christopher Smith (ENG) 21y 1m
Thomas Løvold (NOR) 21y 10m
Andreas Unterberger (AUT) 22y 6m
Aku Kauste (FIN) 23y 0m
Sebastian Stock (GER) 25y 0m
Pascal Sieber (SUI) 25y 7m
Ralph Stöckli (SUI) 26y 4m
Oldest
Werner Wanker (AUT) 44y 7m
Anders Kraupp (SWE) 43y 3m
Alois Kreidl (AUT) 42y 8m
David Hay (SCO) 40y 9m
Ulrik Schmidt (DEN) 40y 3m
Lasse Lavrsen (DEN) 39y 10m
Ansis Regza (LAT) 39y 4m
Youngest skips
Sebastian Stock (GER) 25y 0m
Ralph Stöckli (SUI) 26y 4m
Alexey Tselousov (RUS) 26y 11m
Thomas Ulsrud (NOR) 31y 1m
Oldest skips
Alois Kreidl (AUT) 42y 8m
Ulrik Schmidt (DEN) 40y 3m
Dominique Dupont-Roc (FRA) 39y 2m
Peter Smith (SCO) 38y 0m