Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Austria Austria 14 Alois Kreidl (1997) 7 Alois Kreidl (1989)
Bulgaria Bulgaria 17 Bojidar Momerin (1997) 11 Bojidar Momerin (1995)
Czech Republic Czech Republic 16 David Sik (1997) 15 Radek Klima (1994), Radek Klima (1993)
Denmark Denmark 2 Ulrik Schmidt (1997) 2 Ulrik Schmidt (1997), Tommy Stjerne (1993)
England England 10 Martyn Deakin (1997) 4 John Deakin (1990)
Finland Finland 6 Markku Uusipaavalniemi (1997) 6 Markku Uusipaavalniemi (1997), Tomi Rantamäki (1992)
France France 11 Jan Henri Ducroz (1997) 4 Dominique Dupont-Roc (1989), Claude Feige (1980)
Germany Germany 1 Andy Kapp (1997) 1 Andy Kapp (1997), Andy Kapp (1992), Roland Jentsch (1991), Rodger Gustaf Schmidt (1985)
Italy Italy 13 Claudio Pescia (1997) 3 Giuseppe Dal Molin (1979)
Luxembourg Luxembourg 9 Hanjörg Bless (1997) 9 Hanjörg Bless (1997)
Netherlands Netherlands 12 Floris van Imhoff (1997) 6 Wim Neeleman (1982)
Norway Norway 7 Thomas Ulsrud (1997) 1 Eigil Ramsfjell (1993), Knut Bjaanaes (1975)
Russia Russia 15 Alexey Tselousov (1997) 15 Alexey Tselousov (1997)
Scotland Scotland 3 Douglas Dryburgh (1997) 1 Hammy McMillan (1996), Hammy McMillan (1995), Hammy McMillan (1994), Hammy McMillan (1989), David Smith (1988), Mike Hay (1982), Barton Henderson (1980), Jimmy Waddell (1979)
Switzerland Switzerland 5 Patrick Hürlimann (1997) 1 Felix Luchsinger (1986), Peter, Jr Attinger (1984), Amédéé Biner (1983), Jürg Tanner (1981), Jürg Tanner (1978), Peter, Jr Attinger (1976)
Sweden Sweden 4 Peja Lindholm (1997) 1 Mikael Hasselborg (1990), Thomas Norgren (1987), Ragnar Kamp (1977)
Wales Wales 8 John Hunt (1997) 7 John Hunt (1994)
Experience
Participations
John Hunt (WAL) 13
Rob Vilain (NED) 7
Floris van Imhoff (NED) 7
Peter Andersen (DEN) 7
Tommy Stjerne (DEN) 7
Lionel Tournier (FRA) 7
Ivan Frederiksen (DEN) 6
Championships
David Hay (SCO) 2
David Smith (SCO) 2
Thomas Grendelmeier (SUI) 1
Werner Attinger (SUI) 1
Felix Luchsinger (SUI) 1
Peter Smith (SCO) 1
Gordon Muirhead (SCO) 1
Finals played
David Hay (SCO) 3
David Smith (SCO) 3
Peter Smith (SCO) 2
Thomas Grendelmeier (SUI) 1
Werner Attinger (SUI) 1
Felix Luchsinger (SUI) 1
Ivan Frederiksen (DEN) 1
Medals won
David Hay (SCO) 5
David Smith (SCO) 5
Werner Attinger (SUI) 3
Peter Smith (SCO) 3
Thomas Grendelmeier (SUI) 2
Felix Luchsinger (SUI) 2
Peter Andersen (DEN) 2
Games Played
John Hunt (WAL) 95
Tommy Stjerne (DEN) 53
Rob Vilain (NED) 48
Peter Andersen (DEN) 47
Floris van Imhoff (NED) 46
Gert Larsen (DEN) 45
Ivan Frederiksen (DEN) 43
Games Won
John Hunt (WAL) 33
Tommy Stjerne (DEN) 33
David Hay (SCO) 31
David Smith (SCO) 31
Peter Andersen (DEN) 30
Ivan Frederiksen (DEN) 27
Niclas Järund (NOR) 25
Rookies
Markus Nothegger (AUT)
Oswald Hopfensperger (AUT)
Markus Neumayr (AUT)
Joachim Märker (AUT)
Mirontcho Mirchev (BUL)
Stoil Georgiev (BUL)
Mark Copperwheat (ENG)
Sebastian Stock (GER)
Marco Mariani (ITA)
Hakan Lucius (LUX)
Thomas Schröder (LUX)
Emile Bartole (LUX)
Heribert Krämer (LUX)
Ole Rummel (LUX)
Stig Høiberg (NOR)
John Muir (SCO)
Joakim Carlsson (SWE)
Christopher Baker (WAL)
Ages

Players with age known: 28 of 82

Average age of the field: 30.5 years

Youngest
Sebastian Stock (GER) 21y 0m
Alexey Tselousov (RUS) 22y 11m
Patrick Hoffman (GER) 24y 4m
Daniel Herberg (GER) 24y 8m
Wille Mäkelä (FIN) 24y 9m
Stephan Knoll (GER) 25y 8m
Thomas Dufour (FRA) 25y 9m
Oldest
Tommy Stjerne (DEN) 41y 4m
Peter Andersen (DEN) 40y 11m
Gert Larsen (DEN) 38y 9m
Stig-Arne Gunnestad (NOR) 36y 9m
David Hay (SCO) 36y 9m
Stig Høiberg (NOR) 36y 1m
Anders Søderblom (DEN) 35y 6m
Youngest skips
Alexey Tselousov (RUS) 22y 11m
Daniel Herberg (GER) 24y 8m
Jan Henri Ducroz (FRA) 27y 6m
Peja Lindholm (SWE) 28y 6m
Oldest skips
Tommy Stjerne (DEN) 41y 4m
Claudio Pescia (ITA) 35y 0m
Markku Uusipaavalniemi (FIN) 32y 0m
Peja Lindholm (SWE) 28y 6m