Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Austria Austria 15 Alois Kreidl (1999) 7 Alois Kreidl (1989)
Belarus Belarus - - - -
Bulgaria Bulgaria 16 Lubomir Velinov (1999) 11 Bojidar Momerin (1995)
Czech Republic Czech Republic 14 Karel Kubeska (1999) 8 David Sik (1998)
Denmark Denmark 2 Ulrik Schmidt (1999) 2 Ulrik Schmidt (1999), Ulrik Schmidt (1997), Tommy Stjerne (1993)
England England 13 Mark Copperwheat (1999) 4 John Deakin (1990)
Finland Finland 3 Markku Uusipaavalniemi (1999) 3 Markku Uusipaavalniemi (1999)
France France 7 Thierry Mercier (1999) 4 Dominique Dupont-Roc (1989), Claude Feige (1980)
Germany Germany 9 Daniel Herberg (1999) 1 Andy Kapp (1997), Andy Kapp (1992), Roland Jentsch (1991), Rodger Gustaf Schmidt (1985)
Italy Italy 12 Stefano Ferronato (1999) 3 Giuseppe Dal Molin (1979)
Luxembourg Luxembourg 8 Hanjörg Bless (1999) 8 Hanjörg Bless (1999)
Netherlands Netherlands 10 Wim Neeleman (1999) 6 Wim Neeleman (1982)
Norway Norway 5 Pål Trulsen (1999) 1 Eigil Ramsfjell (1993), Knut Bjaanaes (1975)
Russia Russia 11 Alexey Tselousov (1999) 11 Alexey Tselousov (1999), Alexey Tselousov (1998)
Scotland Scotland 1 Hammy McMillan (1999) 1 Hammy McMillan (1999), Hammy McMillan (1996), Hammy McMillan (1995), Hammy McMillan (1994), Hammy McMillan (1989), David Smith (1988), Mike Hay (1982), Barton Henderson (1980), Jimmy Waddell (1979)
Switzerland Switzerland 4 Patrick Hürlimann (1999) 1 Felix Luchsinger (1986), Peter, Jr Attinger (1984), Amédéé Biner (1983), Jürg Tanner (1981), Jürg Tanner (1978), Peter, Jr Attinger (1976)
Sweden Sweden 6 Peja Lindholm (1999) 1 Peja Lindholm (1998), Mikael Hasselborg (1990), Thomas Norgren (1987), Ragnar Kamp (1977)
Wales Wales 12 John Hunt (1998) 7 John Hunt (1994)
Experience
Participations
Alois Kreidl (AUT) 11
Stefan Salinger (AUT) 10
Jari Laukkanen (FIN) 8
Rob Vilain (NED) 8
Floris van Imhoff (NED) 8
Ivaylo Petrov (BUL) 8
Lubomir Velinov (BUL) 8
Championships
Uli Kapp (GER) 3
Holger Höhne (GER) 2
Oliver Axnick (GER) 2
Andy Kapp (GER) 2
Peter Narup (SWE) 1
Magnus Swartling (SWE) 1
Tomas Nordin (SWE) 1
Finals played
Uli Kapp (GER) 3
Carsten Svensgaard (DEN) 2
Brian Hansen (DEN) 2
Lasse Lavrsen (DEN) 2
Ulrik Schmidt (DEN) 2
Holger Höhne (GER) 2
Oliver Axnick (GER) 2
Medals won
Uli Kapp (GER) 3
Carsten Svensgaard (DEN) 2
Brian Hansen (DEN) 2
Lasse Lavrsen (DEN) 2
Ulrik Schmidt (DEN) 2
Holger Höhne (GER) 2
Oliver Axnick (GER) 2
Games Played
Alois Kreidl (AUT) 75
Stefan Salinger (AUT) 68
Rob Vilain (NED) 55
Jari Laukkanen (FIN) 54
Floris van Imhoff (NED) 53
Markku Uusipaavalniemi (FIN) 49
Fabio Alvera (ITA) 49
Games Won
Jari Laukkanen (FIN) 31
Markku Uusipaavalniemi (FIN) 30
Alois Kreidl (AUT) 30
Stefan Salinger (AUT) 29
Rob Vilain (NED) 26
Oliver Axnick (GER) 25
Uli Kapp (GER) 25
Rookies
Andreas Unterberger (AUT)
Andrei Avlasenko (BLR)
Jury Pavliuchik (BLR)
Yauheni Mashkov (BLR)
Ihar Platonov (BLR)
Ales Prchlik (CZE)
Richard Murray (ENG)
Andrew Dixon (ENG)
James Dixon (ENG)
Christopher Smith (ENG)
Philippe Caux (FRA)
Vadim Shkolnikov (RUS)
Chris Hildrey (SCO)
Alan Smith (SCO)
Richard Goldie (SCO)
David Mundell (SCO)
Robert Kelly (SCO)
Christof Schwaller (SUI)
Damian Grichting (SUI)
Marco Ramstein (SUI)
Anders Kraupp (SWE)
John Sharpe (WAL)
Andrew Tanner (WAL)
Ages

Players with age known: 51 of 87

Average age of the field: 32.0 years

Youngest
Christopher Smith () 19y 1m
Andreas Unterberger () 20y 6m
Marco Ramstein () 22y 0m
Alexey Tselousov () 24y 11m
Torger Nergård () 25y 11m
Carsten Svensgaard () 25y 11m
Patrick Hoffman () 26y 4m
Oldest
Karel Kubeska () 45y 5m
Frants Gufler () 43y 1m
Werner Wanker () 42y 8m
Fabio Alvera () 41y 6m
Anders Kraupp () 41y 3m
Alois Kreidl () 40y 8m
Ulrik Schmidt () 38y 3m
Youngest skips
Alexey Tselousov () 24y 11m
Thomas Ulsrud () 29y 1m
Andreas Schwaller () 30y 5m
Peja Lindholm () 30y 6m
Oldest skips
Karel Kubeska () 45y 5m
Alois Kreidl () 40y 8m
Ulrik Schmidt () 38y 3m
Dominique Dupont-Roc () 37y 2m