Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Australia Australia 5 Matthew Mitchard (2006) 5 Matthew Mitchard (2006), James Saunders (2005)
China China 1 Jialiang Zang (2009) 1 Jialiang Zang (2009), Jialiang Zang (2008), Bin Jiang Wang (2007), Bin Jiang Wang (2006)
Japan Japan 4 Kento Fujisawa (2009) 2 Yuki Sakamoto (2008), Yusuke Morozumi (2006), Yukihiro Murakami (2005)
Korea Korea 2 Hyun Tae Kim (2009) 1 Soo-Hyuk Kim (2005)
New Zealand New Zealand 3 Kris Miller (2009) 3 Kris Miller (2009)
Experience
Participations
Kris Miller (NZL) 3
Yansong Ji (CHN) 2
Yuta Matsumura (JPN) 2
Mat Weir (NZL) 2
Ji Hui Huang (CHN) 1
Keita Satoh (JPN) 1
Lachlan Browne (NZL) 1
Championships
Yansong Ji (CHN) 2
Ji Hui Huang (CHN) 1
Yuta Matsumura (JPN) 0
Keita Satoh (JPN) 0
Kris Miller (NZL) 0
Mat Weir (NZL) 0
Lachlan Browne (NZL) 0
Finals played
Yansong Ji (CHN) 2
Ji Hui Huang (CHN) 1
Yuta Matsumura (JPN) 1
Keita Satoh (JPN) 1
Kris Miller (NZL) 0
Mat Weir (NZL) 0
Lachlan Browne (NZL) 0
Medals won
Yansong Ji (CHN) 2
Yuta Matsumura (JPN) 2
Ji Hui Huang (CHN) 1
Keita Satoh (JPN) 1
Kris Miller (NZL) 1
Mat Weir (NZL) 1
Lachlan Browne (NZL) 1
Games Played
Kris Miller (NZL) 20
Yuta Matsumura (JPN) 15
Mat Weir (NZL) 14
Yansong Ji (CHN) 7
Lachlan Browne (NZL) 5
Ji Hui Huang (CHN) 0
Keita Satoh (JPN) 0
Games Won
Yuta Matsumura (JPN) 7
Yansong Ji (CHN) 6
Kris Miller (NZL) 4
Mat Weir (NZL) 4
Lachlan Browne (NZL) 2
Ji Hui Huang (CHN) 0
Keita Satoh (JPN) 0
Rookies
Maxwell Thomas (AUS)
Mitchell Frew (AUS)
Daniel Ross (AUS)
Angus Young (AUS)
Dexin Ba (CHN)
Wenli Guo (CHN)
Yujun Han (CHN)
Yoshiro Shimizu (JPN)
Hiroaki Ogawa (JPN)
Yusaku Shibaya (JPN)
Jeong-Min Kim (KOR)
Jin-Yeong Jang (KOR)
San Kim (KOR)
Min-Guk Seo (KOR)
Woo-Ram-Mi-Roo Kim (KOR)
Sam Miller (NZL)
Michael Smith (NZL)
Ages

Players with age known: 15 of 24

Average age of the field: 18.5 years

Youngest
Maxwell Thomas (AUS) 15y 1m
Yoshiro Shimizu (JPN) 16y 10m
San Kim (KOR) 16y 11m
Woo-Ram-Mi-Roo Kim (KOR) 17y 3m
Jin-Yeong Jang (KOR) 17y 9m
Jeong-Min Kim (KOR) 18y 0m
Min-Guk Seo (KOR) 18y 3m
Oldest
Wenli Guo (CHN) 20y 10m
Yujun Han (CHN) 20y 9m
Yansong Ji (CHN) 20y 1m
Ji Hui Huang (CHN) 19y 10m
Dexin Ba (CHN) 19y 6m
Angus Young (AUS) 19y 5m
Sam Miller (NZL) 19y 2m
Youngest skips
Maxwell Thomas (AUS) 15y 1m
Jeong-Min Kim (KOR) 18y 0m
Yansong Ji (CHN) 20y 1m
Oldest skips
Yansong Ji (CHN) 20y 1m
Jeong-Min Kim (KOR) 18y 0m
Maxwell Thomas (AUS) 15y 1m