Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Canada Canada 6 Mike Anderson (2009) 1 Mike McEwen (2003)
Czech Republic Czech Republic 9 Milos Hoferka (2007) 7 Petr Stepanek (2003)
Great Britain Great Britain 7 John Hamilton (2009) 2 John Hamilton (2007)
Korea Korea 4 Chang-Min Kim (2009) 3 Dong-Keun Lee (2003)
Norway Norway 2 Thomas Løvold (2009) 2 Thomas Løvold (2009)
Slovenia Slovenia - - - -
Switzerland Switzerland 5 Pascal Hess (2009) 2 Cyril Stutz (2003)
Sweden Sweden 1 Niklas Edin (2009) 1 Niklas Edin (2009)
Turkey Turkey - - - -
United States of America United States of America 8 Christopher Pleasants (2009) 1 John Shuster (2007)
Experience
Participations
Chang-Min Kim (KOR) 2
Min-Chan Kim (KOR) 2
William Francis (CAN) 1
Krystof Chaloupek (CZE) 1
Michael Goodfellow (GBR) 1
Se Hyeon Seong (KOR) 1
Young Seon Seo (KOR) 1
Championships
William Francis (CAN) 0
Krystof Chaloupek (CZE) 0
Michael Goodfellow (GBR) 0
Chang-Min Kim (KOR) 0
Min-Chan Kim (KOR) 0
Se Hyeon Seong (KOR) 0
Young Seon Seo (KOR) 0
Finals played
Hans Tømmervold (NOR) 1
William Francis (CAN) 0
Krystof Chaloupek (CZE) 0
Michael Goodfellow (GBR) 0
Chang-Min Kim (KOR) 0
Min-Chan Kim (KOR) 0
Se Hyeon Seong (KOR) 0
Medals won
Hans Tømmervold (NOR) 1
William Francis (CAN) 0
Krystof Chaloupek (CZE) 0
Michael Goodfellow (GBR) 0
Chang-Min Kim (KOR) 0
Min-Chan Kim (KOR) 0
Se Hyeon Seong (KOR) 0
Games Played
Chang-Min Kim (KOR) 20
Min-Chan Kim (KOR) 20
Se Hyeon Seong (KOR) 11
Hans Tømmervold (NOR) 11
Pascal Hess (SUI) 10
William Francis (CAN) 9
Krystof Chaloupek (CZE) 9
Games Won
Chang-Min Kim (KOR) 10
Min-Chan Kim (KOR) 10
Hans Tømmervold (NOR) 8
Se Hyeon Seong (KOR) 6
Pascal Hess (SUI) 6
William Francis (CAN) 4
Florian Meister (SUI) 4
Rookies
Jonathan Beuk (CAN)
Andrew Inouye (CAN)
Chadd Vandermade (CAN)
Scott Chadwick (CAN)
Lukas Klima (CZE)
Jiri Candra (CZE)
Tomas Paul (CZE)
David Jirounek (CZE)
Glen Muirhead (GBR)
Alasdair Guthrie (GBR)
Greg Drummond (GBR)
Kerr Drummond (GBR)
Eun-Su Oh (KOR)
Markus Snøve Høiberg (NOR)
Steffen Walstad (NOR)
Frode Bjerke (NOR)
Jost Lajovec (SLO)
Gasper Ursic (SLO)
Jure Culic (SLO)
Tomas Tisler (SLO)
Matevz Kovac (SLO)
Stefan Meienberg (SUI)
Jean-Francois Mayoraz (SUI)
Bastian Brun (SUI)
Christoffer Sundgren (SWE)
Alexander Nordgren (SWE)
Axel Rosander (SWE)
Johan Spiik (SWE)
Axel Österlund (SWE)
Oguzhan Dikmen (TUR)
Cagri Bayraktar (TUR)
Yusuf Bayraktutan (TUR)
Muhammet Oguz Zengin (TUR)
Haluk Adanir (TUR)
Blake Morton (USA)
Marcus Fonger (USA)
Tommy Juszczyk (USA)
Calvin Weber (USA)
Ages

Players with age known: 21 of 48

Average age of the field: 21.8 years

Youngest
Eun-Su Oh (KOR) 18y 0m
Jure Culic (SLO) 18y 9m
Kerr Drummond (GBR) 19y 6m
Markus Høiberg (NOR) 19y 7m
Lukas Klima (CZE) 19y 11m
Se Hyeon Seong (KOR) 20y 1m
Calvin Weber (USA) 20y 4m
Oldest
Hans Tømmervold (NOR) 26y 11m
Chang-Min Kim (KOR) 25y 4m
Jiri Candra (CZE) 24y 9m
Min-Chan Kim (KOR) 23y 11m
Tomas Paul (CZE) 22y 9m
David Jirounek (CZE) 22y 9m
Stefan Meienberg (SUI) 22y 9m
Youngest skips
Markus Høiberg (NOR) 19y 7m
Lukas Klima (CZE) 19y 11m
Christoffer Sundgren (SWE) 21y 5m
Glen Muirhead (GBR) 21y 9m
Oldest skips
Chang-Min Kim (KOR) 25y 4m
Glen Muirhead (GBR) 21y 9m
Christoffer Sundgren (SWE) 21y 5m
Lukas Klima (CZE) 19y 11m