Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Australia Australia 5 Kim Forge (2009) 2 Lynn Hewitt (1996), Lynn Hewitt (1995), Ellen Weir (1994), Lynn Hewitt (1993), Jacqueline Lund (1991)
China China 1 Bingyu Wang (2009) 1 Bingyu Wang (2009), Bingyu Wang (2008), Bingyu Wang (2007), Bingyu Wang (2006)
Japan Japan 2 Moe Meguro (2009) 1 Yukako Tsuchiya (2005), Yumie Hayashi (2004), Shinobu Aota (2003), Shinobu Aota (2002), Yukari Okazaki (2000), No Name (1999), Akiko Katoh (1998), Mayumi Ohkutsu (1997), Mayumi Ohkutsu (1996), Ayako Ishigaki (1995), Ayako Ishigaki (1994), Mayumi Seguchi (1993), Midori Kudoh (1991)
Korea Korea 3 Yeo Myung Kim (2009) 1 Mi-Yeon Kim (2001)
New Zealand New Zealand 4 Bridget Becker (2009) 2 Lisa Anderson (1998), Helen Greer (1997)
Experience
Participations
Bridget Becker (NZL) 12
Natalie Campbell (NZL) 10
Hyun-Jung Lee (KOR) 10
Kotomi Ishizaki (JPN) 7
Brydie Donald (NZL) 7
Mi-Sung Shin (KOR) 7
Yin Liu (CHN) 7
Championships
Bingyu Wang (CHN) 4
Yin Liu (CHN) 4
Qingshuang Yue (CHN) 4
Shinobu Aota (JPN) 3
Kotomi Ishizaki (JPN) 3
Mi-Sung Shin (KOR) 1
Hyun-Jung Lee (KOR) 1
Finals played
Kotomi Ishizaki (JPN) 6
Bingyu Wang (CHN) 6
Yin Liu (CHN) 6
Qingshuang Yue (CHN) 6
Hyun-Jung Lee (KOR) 5
Mi-Sung Shin (KOR) 4
Shinobu Aota (JPN) 3
Medals won
Hyun-Jung Lee (KOR) 8
Kotomi Ishizaki (JPN) 7
Mi-Sung Shin (KOR) 6
Bingyu Wang (CHN) 6
Yin Liu (CHN) 6
Qingshuang Yue (CHN) 6
Bridget Becker (NZL) 5
Games Played
Bridget Becker (NZL) 89
Qingshuang Yue (CHN) 60
Brydie Donald (NZL) 59
Natalie Campbell (NZL) 58
Hyun-Jung Lee (KOR) 57
Mi-Sung Shin (KOR) 55
Bingyu Wang (CHN) 52
Games Won
Bingyu Wang (CHN) 42
Yin Liu (CHN) 42
Qingshuang Yue (CHN) 42
Kotomi Ishizaki (JPN) 38
Mi-Sung Shin (KOR) 33
Hyun-Jung Lee (KOR) 32
Bridget Becker (NZL) 24
Rookies
Sijia Liu (CHN)
Natsuki Saito (JPN)
Ji-Sun Kim (KOR)
Un Chi Gim (KOR)
Katie Bauer (NZL)
Ages

Players with age known: 15 of 24

Average age of the field: 27.3 years

Youngest
Un Chi Gim (KOR) 20y 9m
Anna Ohmiya (JPN) 21y 1m
Sijia Liu (CHN) 22y 3m
Seul-Bee Lee (KOR) 22y 4m
Ji-Sun Kim (KOR) 23y 4m
Yue Sun (CHN) 24y 3m
Qingshuang Yue (CHN) 25y 1m
Oldest
Kim Forge (AUS) 39y 6m
Shinobu Aota (JPN) 33y 0m
Mi-Sung Shin (KOR) 32y 7m
Hyun-Jung Lee (KOR) 32y 1m
Kotomi Ishizaki (JPN) 31y 10m
Yin Liu (CHN) 29y 2m
Mayo Yamaura (JPN) 26y 6m
Youngest skips
Ji-Sun Kim (KOR) 23y 4m
Bingyu Wang (CHN) 26y 4m
Mayo Yamaura (JPN) 26y 6m
Kim Forge (AUS) 39y 6m
Oldest skips
Kim Forge (AUS) 39y 6m
Mayo Yamaura (JPN) 26y 6m
Bingyu Wang (CHN) 26y 4m
Ji-Sun Kim (KOR) 23y 4m