Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Canada Canada 3 Jake Walker (2010) 1 Charley Thomas (2007), Charley Thomas (2006), Kyle George (2005), Steve Laycock (2003), David Hamblin (2002), Brad Gushue (2001), Brad Kuhn (2000), John Morris (1999), John Morris (1998), Colin Davison (1994), James "Jim" Sullivan (1988), Bobby Ursel (1985), John Base (1983), Paul Gowsell (1978), Bill Jenkins (1977), Paul Gowsell (1976)
China China 4 Yansong Ji (2010) 4 Yansong Ji (2010), Bin Jiang Wang (2006)
Czech Republic Czech Republic 10 Krystof Chaloupek (2008) 7 Vit Nekovarik (1999)
Denmark Denmark 8 Mikkel Krause (2010) 1 Rasmus Stjerne (2009)
Finland Finland 7 Kasper Hakunti (2010) 2 Perttu Piilo (1997)
Norway Norway 5 Steffen Mellemseter (2010) 2 Pål Trulsen (1983)
Scotland Scotland 2 Ally Fraser (2010) 1 James Dryburgh (1996), Tom Jr Brewster (1995), Craig Wilson (1993), Alan MacDougall (1991), Douglas Dryburgh (1987), David Aitken (1986), Peter Wilson (1981), Andrew McQuistin (1980)
Switzerland Switzerland 1 Peter de Cruz (2010) 1 Peter de Cruz (2010), Ralph Stöckli (1997), Stefan Heilman (1992), Stefan Traub (1990)
Sweden Sweden 6 Patric Mabergs (2010) 1 Niklas Edin (2004), Peter Lindholm (1989), Sören Grahn (1982), Jan Ullsten (1975)
United States of America United States of America 9 Sean Beighton (2010) 1 Chris Plys (2008), Al Edwards (1984), Donald Jr Barcome (1979)
Experience
Participations
Steffen Mellemseter (NOR) 4
Markus Snøve Høiberg (NOR) 4
Ji Hui Huang (CHN) 2
Kristian Lindström (SWE) 2
Oskar Eriksson (SWE) 2
Aaron Wald (USA) 2
Iiro Sipola (FIN) 1
Championships
Benoît Schwarz (SUI) 1
Peter de Cruz (SUI) 1
Roger Gulka (SUI) 1
Valentin Tanner (SUI) 1
Dominik Märki (SUI) 1
Ji Hui Huang (CHN) 0
Iiro Sipola (FIN) 0
Finals played
Kristian Lindström (SWE) 1
Oskar Eriksson (SWE) 1
Benoît Schwarz (SUI) 1
Peter de Cruz (SUI) 1
Roger Gulka (SUI) 1
Valentin Tanner (SUI) 1
Dominik Märki (SUI) 1
Medals won
Kristian Lindström (SWE) 1
Oskar Eriksson (SWE) 1
Benoît Schwarz (SUI) 1
Peter de Cruz (SUI) 1
Roger Gulka (SUI) 1
Valentin Tanner (SUI) 1
Dominik Märki (SUI) 1
Games Played
Steffen Mellemseter (NOR) 40
Markus Snøve Høiberg (NOR) 40
Oskar Eriksson (SWE) 22
Ji Hui Huang (CHN) 12
Benoît Schwarz (SUI) 12
Peter de Cruz (SUI) 12
Roger Gulka (SUI) 12
Games Won
Steffen Mellemseter (NOR) 19
Markus Snøve Høiberg (NOR) 19
Oskar Eriksson (SWE) 14
Benoît Schwarz (SUI) 10
Peter de Cruz (SUI) 10
Roger Gulka (SUI) 10
Valentin Tanner (SUI) 10
Rookies
Braeden Moskowy (CAN)
Kirk Muyres (CAN)
Colton Flasch (CAN)
Matt Lang (CAN)
Regis Neumeier (CAN)
Yongjun Ma (CHN)
Jinbo Wang (CHN)
Xiuyue Ma (CHN)
Rongrui Zhang (CHN)
Lukas Klima (CZE)
Marek Cernovsky (CZE)
Samuel Mokris (CZE)
Karel Klima (CZE)
Jakub Splavec (CZE)
Mads Nørgaard (DEN)
Daniel Poulsen (DEN)
Michael Hørmark (DEN)
Nikolaj Maegaard (DEN)
Alexander Behrndtz (DEN)
Esko Sinisalo (FIN)
Niklas Malmi (FIN)
Sander Rølvåg (NOR)
Eirik Mjøen (NOR)
John Penny (SCO)
Colin Dick (SCO)
Colin Howden (SCO)
Billy Morton (SCO)
Jay McWilliam (SCO)
Jared Zezel (USA)
John Muller (USA)
John Landsteiner (USA)
Ages

Players with age known: 42 of 50

Average age of the field: 20.3 years

Youngest
Jinbo Wang (CHN) 15y 9m
Mads Nørgaard (DEN) 17y 4m
Michael Hørmark (DEN) 17y 7m
Jakub Splavec (CZE) 18y 3m
Eirik Mjøen (NOR) 18y 5m
Valentin Tanner (SUI) 18y 5m
Alexander Behrndtz (DEN) 18y 8m
Oldest
Yongjun Ma (CHN) 29y 5m
Steffen Mellemseter (NOR) 21y 8m
Christoffer Sundgren (SWE) 21y 7m
Colin Howden (SCO) 21y 6m
Kristian Lindström (SWE) 21y 4m
Alexander Lindström (SWE) 21y 4m
Peter de Cruz (SUI) 21y 2m
Youngest skips
Mads Nørgaard (DEN) 17y 4m
Oskar Eriksson (SWE) 19y 9m
Lukas Klima (CZE) 20y 0m
Braeden Moskowy (CAN) 20y 6m
Oldest skips
Steffen Mellemseter (NOR) 21y 8m
Peter de Cruz (SUI) 21y 2m
Aaron Wald (USA) 21y 0m
Ji Hui Huang (CHN) 21y 0m