Le Gruyère AOC European Curling Championships 2002

Women

GRINDELWALD, Switzerland
Sportscenter
12/5/2002 - 12/14/2002

Final Ranking

Position   Association
1 Sweden
Sweden , Härnösands CK
Anette Norberg, Cathrine Norberg, Eva Lund, Helena Lingham, Maria Hasselborg
2 Denmark
Denmark , Hvidovre CC
Dorthe Holm, Malene Krause, Denise Dupont, Lilian Frøhling, Madeleine Dupont
3 Norway
Norway , Snarøyen CC, Oslo
Dordi Nordby, Hanne Woods, Marianne Haslum, Camilla Holth, Marianne Rørvik
4 Russia
Russia , Moskvitch CC, Moscow
Olga Jarkova, Nkeiruka Ezekh, Yana Nekrasova, Anastassia Skoultan, Liudmila Privivkova
5 Switzerland
Switzerland , CC Bern
Selina Breuleux, Nicole Strausak, Madlaina Breuleux, Bianca Röthlisberger, Anita Jäggi
6 Scotland
Scotland , Laurencekirk CC, Aberdeen
Jackie Lockhart, Sheila Swan, Katriona Fairweather, Anne Laird, Edith Loudon
7 Germany
Germany , CC Füssen
Daniela Jentsch, Cornelia Stock, Josephine Obermann, Lisa Hammer, Sina Frey
8 Czech Republic
Czech Republic , CC Citadela
Pavla Rubasova, Hana Synácková, Lenka Sáfránková, Eva Petráková, Lenka Danielisova
9 Finland
Finland , Hyvinkää CC
Kirsi Nykänen, Tiina Kautonen, Sari Laakkonen, Minna Malinen, Katja Kiiskinen
10 France
France , Megève CC
Sandrine Morand, Catherine Lefebvre, Delphino Audrey, Sophie Favre-Félix, Frédérique Jacob
11 Italy
Italy
Diana Gaspari, Giulia Lacedelli, Rosa Pompanin, Violetta Caldart, Chiara Olivieri
12 England
England
Sarah Johnston, Lorna Rettig, Fiona Hawker, Kirsty Balfour, Nicola Woodward
13 Wales
Wales
Lesley Gregory, Carolyn Hills, Blair Hughes, Helen Lyon, Heather Buchanan
14 Latvia
Latvia
Ilva Beizaka, Iveta Stasa, Una Grava-Germane, Dace Regza, Ieva Piksena
15 Bulgaria
Bulgaria
Rumiana Atanasova, Borislava Petrova, Elitza Dimitrova, Rousiana Rouskova
16 Netherlands
Netherlands
Margrietha Voskuilen, Marie José Tiemstra, Ellen van der Cammen, Petra Biesterveld, Annemiek Doornbos
17 Andorra
Andorra
Ana Arce, Sara Pintat, Merce Sistach, Cyrille Ferrandis
18 Spain
Spain
Montse Marti Salas, Arantxa Dominguez Ojer, Silvia Padro Jimenez, Paquita Cladellas Mateu
Final
England
-
Italy
6 - 8
Sweden
-
Denmark
7 - 4
Bronze game
Wales
-
Latvia
12 - 6
Russia
-
Norway
8 - 9
Semifinals
Latvia
-
Italy
2 - 13
England
-
Wales
9 - 5
Denmark
-
Norway
12 - 11
Sweden
-
Russia
7 - 5

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Sweden Sweden 8 - 1
2 Norway Norway 7 - 2
3 Denmark Denmark 6 - 3
4 Russia Russia 6 - 3
5 Switzerland Switzerland 5 - 4
6 Scotland Scotland 5 - 4
7 Germany Germany 5 - 4
8 Czech Republic Czech Republic 1 - 8
9 Finland Finland 1 - 8
10 France France 1 - 8

Group A

Draw #1
France
-
Scotland
3 - 8
Switzerland
-
Russia
5 - 8
Germany
-
Norway
4 - 8
Finland
-
Sweden
3 - 13
Czech Republic
-
Denmark
7 - 11
Draw #2
Germany
-
Czech Republic
9 - 1
Switzerland
-
France
6 - 1
Sweden
-
Denmark
11 - 6
Russia
-
Norway
7 - 8
Finland
-
Scotland
6 - 12
Draw #3
Switzerland
-
Denmark
11 - 6
France
-
Germany
4 - 5
Russia
-
Finland
12 - 5
Sweden
-
Scotland
6 - 7
Norway
-
Czech Republic
12 - 3
Draw #4
Norway
-
Finland
11 - 3
Russia
-
Sweden
3 - 12
France
-
Denmark
6 - 7
Scotland
-
Czech Republic
11 - 3
Germany
-
Switzerland
10 - 7
Draw #5
Germany
-
Sweden
3 - 8
Norway
-
Switzerland
8 - 6
Denmark
-
Finland
8 - 3
Czech Republic
-
France
6 - 9
Scotland
-
Russia
4 - 5
Draw #6
Russia
-
France
10 - 3
Sweden
-
Norway
7 - 5
Germany
-
Finland
10 - 3
Switzerland
-
Czech Republic
8 - 2
Denmark
-
Scotland
8 - 9
Draw #7
Czech Republic
-
Russia
7 - 9
Finland
-
France
15 - 4
Scotland
-
Norway
2 - 10
Switzerland
-
Sweden
6 - 8
Denmark
-
Germany
9 - 4
Draw #8
Scotland
-
Switzerland
6 - 7
Norway
-
Denmark
6 - 9
Finland
-
Czech Republic
10 - 11
France
-
Sweden
3 - 7
Russia
-
Germany
6 - 5
Draw #9
Denmark
-
Russia
10 - 6
Czech Republic
-
Sweden
0 - 13
Scotland
-
Germany
9 - 11
Switzerland
-
Finland
9 - 7
France
-
Norway
3 - 8
Tie-break #1
France
-
Czech Republic
9 - 10
Germany
-
Switzerland
4 - 8
Tie-break #2
Finland
-
Czech Republic
4 - 9
Germany
-
Scotland
6 - 7
Challenge game
Germany
-
Italy
8 - 9
Relegation game
England
-
Finland
9 - 6

Group C

Draw #1
Andorra
-
England
3 - 21
Netherlands
-
Italy
5 - 13
Spain
-
Bulgaria
4 - 13
Wales
-
Latvia
13 - 5
Draw #2
Spain
-
Andorra
0 - 17
Latvia
-
Netherlands
9 - 7
Wales
-
Italy
4 - 14
Bulgaria
-
England
5 - 11
Draw #3
Latvia
-
Andorra
14 - 3
England
-
Netherlands
11 - 6
Bulgaria
-
Italy
3 - 9
Spain
-
Wales
1 - 13
Draw #4
Bulgaria
-
Netherlands
9 - 5
Andorra
-
Wales
2 - 11
England
-
Italy
5 - 9
Latvia
-
Spain
13 - 2
Draw #5
Wales
-
England
11 - 10
Netherlands
-
Spain
12 - 7
Latvia
-
Bulgaria
11 - 4
Italy
-
Andorra
16 - 1
Draw #6
Italy
-
Latvia
15 - 1
Spain
-
England
5 - 12
Netherlands
-
Wales
6 - 9
Andorra
-
Bulgaria
2 - 10
Draw #7
England
-
Latvia
10 - 2
Italy
-
Spain
14 - 1
Wales
-
Bulgaria
10 - 7
Andorra
-
Netherlands
9 - 10