European Curling Championships 2000

Men

OBERSTDORF, Germany
Eislaufzentrum
12/9/2000 - 12/16/2000

Final Ranking

Position   Association
1 Finland
Finland
Markku Uusipaavalniemi, Wille Mäkelä, Tommi Häti, Jari Laukkanen, Pekka Saarelainen
2 Denmark
Denmark , Hvidovre CC
Ulrik Schmidt, Lasse Lavrsen, Brian Hansen, Carsten Svensgaard, Frants Gufler
3 Sweden
Sweden , Östersunds CK
Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup, Anders Kraupp
4 Switzerland
Switzerland
Andreas Schwaller, Markus Eggler, Damian Grichting, Christof Schwaller, Marco Ramstein
5 Norway
Norway , Snarøyen CC, Oslo
Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Thomas Due, Johan Høstmælingen, Flemming Davanger
6 Germany
Germany
Andy Kapp, Uli Kapp, Oliver Axnick, Holger Höhne, Patrick Hoffman
7 France
France
Dominique Dupont-Roc, Jan Henri Ducroz, Thomas Dufour, Spencer Mugnier, Philippe Caux
8 Scotland
Scotland
David Mundell, Richard Goldie, Alan Smith, Chris Hildrey, Robert Kelly
9 Netherlands
Netherlands
Christian Dupont-Roc, Floris van Imhoff, Rob Vilain, Jaap Veerman, Robert van der Cammen
10 Luxembourg
Luxembourg
Heribert Krämer, Andreas Westenfelder, Emile Bartole, Thomas Schröder, Hakan Lucius
11 Czech Republic
Czech Republic
Karel Kubeska, Jan Letal, Jiri Pelc, David Netusil, Ales Prchlik
12 Italy
Italy
Stefano Ferronato, Fabio Alvera, Gianluca Lorenzi, Alessandro Zisa, Marco Mariani
13 England
England
James Dixon, Harvey Curle, Andrew Dixon, Richard Murray, Christopher Smith
14 Russia
Russia
Alexey Tselousov, Dmitri Ryjov, Matvei Vakin, Victor Vorobiev, Vadim Shkolnikov
15 Austria
Austria , Kitzbühel CC
Alois Kreidl, Stefan Salinger, Andreas Unterberger, Werner Wanker
16 Wales
Wales
Adrian Meikle, Chris Wells, John Sharpe, Hugh Meikle, Andrew Tanner
17 Bulgaria
Bulgaria
Lubomir Velinov, Ivaylo Petrov, Mirontcho Mirchev, Kiril Kirilov
18 Belarus
Belarus
Ihar Platonov, Yauheni Mashkov, Jury Pavliuchik, Andrei Avlasenko
Final
Finland
-
Denmark
8 - 7
Czech Republic
-
Italy
5 - 4
Bronze game
Sweden
-
Switzerland
10 - 7
England
-
Russia
8 - 1
Semifinals
Finland
-
Sweden
8 - 7
Denmark
-
Switzerland
6 - 5
Czech Republic
-
England
10 - 4
Italy
-
Russia
8 - 6

Group A

Draw #1
Finland
-
Netherlands
8 - 5
Denmark
-
Sweden
9 - 3
Scotland
-
Luxembourg
8 - 3
Switzerland
-
France
7 - 6
Norway
-
Germany
11 - 6
Draw #2
Denmark
-
Luxembourg
12 - 2
Germany
-
France
11 - 3
Sweden
-
Norway
11 - 4
Finland
-
Scotland
5 - 2
Switzerland
-
Netherlands
7 - 5
Draw #3
Sweden
-
France
4 - 3
Finland
-
Switzerland
7 - 4
Germany
-
Netherlands
7 - 3
Norway
-
Luxembourg
7 - 3
Denmark
-
Scotland
5 - 2
Draw #4
Switzerland
-
Norway
10 - 5
Scotland
-
Netherlands
7 - 3
Finland
-
France
6 - 5
Germany
-
Denmark
8 - 4
Sweden
-
Luxembourg
7 - 2
Draw #5
France
-
Netherlands
8 - 4
Luxembourg
-
Germany
8 - 7
Denmark
-
Switzerland
8 - 3
Sweden
-
Scotland
8 - 4
Finland
-
Norway
8 - 3
Draw #6
Finland
-
Sweden
10 - 5
Denmark
-
France
8 - 4
Norway
-
Scotland
8 - 3
Switzerland
-
Germany
7 - 5
Netherlands
-
Luxembourg
5 - 4
Draw #7
Germany
-
Scotland
8 - 7
Finland
-
Luxembourg
10 - 0
Denmark
-
Netherlands
5 - 3
Switzerland
-
Sweden
7 - 2
France
-
Norway
10 - 9
Draw #8
Denmark
-
Norway
10 - 6
Switzerland
-
Scotland
6 - 5
France
-
Luxembourg
8 - 2
Sweden
-
Netherlands
9 - 3
Finland
-
Germany
8 - 7
Draw #9
Switzerland
-
Luxembourg
8 - 5
Norway
-
Netherlands
9 - 2
Sweden
-
Germany
8 - 4
Finland
-
Denmark
7 - 6
Scotland
-
France
7 - 6
Tie-break #1
France
-
Scotland
8 - 2
Netherlands
-
Luxembourg
9 - 7

Group C

Draw #1
Russia
-
Belarus
12 - 0
England
-
Bulgaria
8 - 5
Italy
-
Austria
6 - 3
Czech Republic
-
Wales
11 - 10
Draw #2
England
-
Belarus
9 - 7
Wales
-
Italy
9 - 1
Czech Republic
-
Austria
9 - 5
Russia
-
Bulgaria
6 - 3
Draw #3
Italy
-
Belarus
13 - 0
Wales
-
Russia
8 - 6
Czech Republic
-
Bulgaria
11 - 3
Austria
-
England
11 - 5
Draw #4
Czech Republic
-
Belarus
10 - 4
England
-
Wales
8 - 7
Italy
-
Bulgaria
12 - 4
Russia
-
Austria
9 - 2
Draw #5
Austria
-
Belarus
12 - 0
Italy
-
England
9 - 3
Czech Republic
-
Russia
8 - 3
Bulgaria
-
Wales
11 - 5
Draw #6
Austria
-
Wales
9 - 6
Italy
-
Czech Republic
8 - 5
England
-
Russia
6 - 5
Bulgaria
-
Belarus
15 - 2
Draw #7
Russia
-
Italy
11 - 3
Wales
-
Belarus
11 - 5
Austria
-
Bulgaria
11 - 5
England
-
Czech Republic
8 - 4
Tie-break #1
Russia
-
Austria
11 - 6
Challenge game
France
-
Czech Republic
9 - 5
Relegation game
Italy
-
Netherlands
7 - 6