Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

Men

TALLINN, Estonia
Tondiraba Jäähall
11/16/2018 - 11/24/2018

Final Ranking

Position   Association
1 Scotland
Scotland
Bruce Mouat, Grant Hardie, Bobby Lammie, Hammy Jr McMillan, Ross Whyte
2 Sweden
Sweden
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren, Daniel Magnusson
3 Italy
Italy
Joel Retornaz, Amos Mosaner, Sebastiano Arman, Simone Gonin, Fabio Ribotta
4 Germany
Germany
Marc Muskatewitz, Sixten Totzek, Daniel Neuner, Ryan Sherrard, Sebastian Schweizer
5 Norway
Norway
Steffen Walstad, Markus Høiberg, Magnus Nedregotten, Magnus Vågberg, Steffen Mellemseter
6 Switzerland
Switzerland
Benoît Schwarz, Sven Michel, Peter de Cruz, Valentin Tanner, Simon Gempeler
7 Russia
Russia
Mikhail Vaskov, Alexey Tusov, Petr Kuznetsov, Alexey Kulikov, Anton Kalalb
8 Netherlands
Netherlands
Wouter Gösgens, Jaap van Dorp, Laurens Hoekman, Carlo Glasbergen, Alexander Magan
9 Finland
Finland
Wille Mäkelä, Kalle Kiiskinen, Teemu Salo, Juha Pekaristo, Paavo Kuosmanen
10 Poland
Poland
Bartosz Dzikowski, Jakub Glowania, Jeremi Telak, Michal Koziol, Tomasz Ziolo
11 Denmark
Denmark
Daniel Poulsen, Kasper Wiksten, Tobias Engelhardt, Daniel Buchholt, Mads Nørgaard
12 England
England
Andrew Reed, Michael Opel, Jamie Malton, Thomas Jaeggi, Gary Tapp
13 Czech Republic
Czech Republic
David Sik, Radek Bohac, Tomas Paul, Milan Polivka, Lukas Klipa
14 Latvia
Latvia
Ritvars Gulbis, Raivis Busmanis, Aivars Avotins, Anrijs Briezkalns, Kristaps Vilks
15 Belarus
Belarus
Ilya Shalamitski, Pavel Petrov, Dzmitry Rudnitski, Yevgeny Tamkovich, Aliaksei Smotrin
15 Estonia
Estonia
Harri Lill, Ingar Mäesalu, Karl Kukner, Tanel Toomväli, Mikk Reinsalu
17 Spain
Spain
Sergio Vez, Mikel Unanue, Antonio De Mollinedo, Eduardo de Paz, Angel Garcia
18 Austria
Austria
Sebastian Wunderer, Mathias Genner, Martin Reichel, Lukas Kirchmair, Philipp Nothegger
19 Hungary
Hungary
Zsolt Kiss, Kristof Czermann, David Balazs, Lörinc Tatar, Kristof Szarvas
20 Lithuania
Lithuania
Tadas Vyskupaitis, Vytis Kulakauskas, Laurynas Telksnys, Vidas Sadauskas, Paulius Rymeikis
21 Slovakia
Slovakia
Pavol Pitonak, Frantisek Pitonak, Tomas Pitonak, Peter Pitonak
22 Israel
Israel
Alex Pokras, Aaron Horowitz, Lawrence Sidney, Simon Pack
23 Wales
Wales
Adrian Meikle, Rhys Phillips, Garry Coombs, Simon Pougher
24 Turkey
Turkey
Ugurcan Karagoz, Oguzhan Karakurt, Emre Karaman, Muhammed Caglayan, Muhammed Zeki Ucan
25 Slovenia
Slovenia
Tomaž Toplak, Marko Harb, Lan Žagar, Bor Zelinka, Žiga Babic
26 France
France
Jérémy Frarier, Eddy Mercier, Quentin Morard, Killian Gaudin
Final
Scotland
-
Sweden
9 - 5
Denmark
-
England
10 - 4
Bronze game
Italy
-
Germany
8 - 6
Czech Republic
-
Latvia
13 - 6
Semifinals
Germany
-
Sweden
3 - 6
Italy
-
Scotland
6 - 9
Denmark
-
Czech Republic
8 - 6
Latvia
-
England
6 - 9
Quarterfinals
Estonia
-
Denmark
7 - 8
Latvia
-
Belarus
7 - 5

Group A

Draw #1
Sweden
-
Switzerland
7 - 6
Scotland
-
Norway
8 - 7
Germany
-
Russia
10 - 6
Netherlands
-
Italy
6 - 10
Finland
-
Poland
6 - 5
Draw #2
Norway
-
Netherlands
8 - 7
Switzerland
-
Italy
6 - 7
Finland
-
Sweden
1 - 9
Poland
-
Russia
8 - 4
Scotland
-
Germany
8 - 3
Draw #3
Russia
-
Scotland
8 - 7
Sweden
-
Poland
11 - 2
Switzerland
-
Netherlands
9 - 3
Germany
-
Finland
7 - 3
Norway
-
Italy
5 - 7
Draw #4
Italy
-
Finland
11 - 4
Germany
-
Netherlands
6 - 5
Poland
-
Norway
3 - 9
Russia
-
Sweden
3 - 5
Switzerland
-
Scotland
4 - 8
Draw #5
Germany
-
Norway
4 - 7
Finland
-
Switzerland
7 - 9
Sweden
-
Italy
11 - 4
Scotland
-
Poland
11 - 2
Netherlands
-
Russia
2 - 5
Draw #6
Finland
-
Russia
8 - 7
Norway
-
Sweden
4 - 5
Netherlands
-
Scotland
5 - 8
Italy
-
Germany
9 - 3
Poland
-
Switzerland
3 - 9
Draw #7
Scotland
-
Italy
7 - 6
Poland
-
Germany
4 - 8
Russia
-
Switzerland
2 - 10
Finland
-
Norway
2 - 6
Sweden
-
Netherlands
9 - 5
Draw #8
Switzerland
-
Germany
5 - 7
Netherlands
-
Finland
12 - 2
Italy
-
Poland
6 - 4
Sweden
-
Scotland
9 - 8
Russia
-
Norway
5 - 7
Draw #9
Netherlands
-
Poland
8 - 3
Italy
-
Russia
6 - 10
Scotland
-
Finland
10 - 4
Norway
-
Switzerland
7 - 8
Germany
-
Sweden
2 - 8

B-Tournament, Group A

Draw #1
Czech Republic
-
Latvia
7 - 2
Estonia
-
Turkey
7 - 6
Slovakia
-
Hungary
6 - 9
France
-
Spain
2 - 8
Draw #2
Spain
-
Estonia
9 - 6
France
-
Turkey
6 - 7
Czech Republic
-
Slovakia
7 - 6
Hungary
-
Latvia
3 - 10
Draw #3
France
-
Slovakia
3 - 8
Hungary
-
Spain
7 - 8
Turkey
-
Latvia
4 - 8
Estonia
-
Czech Republic
6 - 8
Draw #4
Spain
-
Slovakia
7 - 6
Draw #5
Turkey
-
Hungary
4 - 12
Slovakia
-
Estonia
8 - 9
Latvia
-
Spain
8 - 5
Czech Republic
-
France
8 - 3
Draw #6
Latvia
-
Estonia
4 - 9
Draw #7
Estonia
-
Hungary
9 - 2
Spain
-
Czech Republic
5 - 8
Latvia
-
France
6 - 5
Slovakia
-
Turkey
11 - 10
Draw #8
Hungary
-
France
7 - 6
Turkey
-
Czech Republic
5 - 6
Draw #9
Latvia
-
Slovakia
11 - 8
France
-
Estonia
6 - 8
Turkey
-
Spain
5 - 9
Hungary
-
Czech Republic
2 - 9
Relegation game
Turkey
-
Wales
10 - 12
France
-
Slovenia
8 - 5
France
-
Turkey
5 - 7
To Be Determined
-
To Be Determined
0 - 0

B-Tournament, Group B

Draw #1
Lithuania
-
Israel
7 - 4
Slovenia
-
Wales
6 - 9
Belarus
-
Denmark
8 - 7
Austria
-
England
7 - 6
Draw #2
Slovenia
-
Belarus
9 - 6
Denmark
-
Wales
7 - 9
England
-
Lithuania
10 - 7
Israel
-
Austria
4 - 8
Draw #3
Slovenia
-
Lithuania
6 - 7
Austria
-
Denmark
9 - 10
Belarus
-
Israel
7 - 6
England
-
Wales
6 - 5
Draw #4
Wales
-
Israel
7 - 8
Lithuania
-
Denmark
1 - 4
Belarus
-
England
5 - 12
Austria
-
Slovenia
5 - 6
Draw #5
Belarus
-
Austria
7 - 5
Wales
-
Lithuania
4 - 7
Israel
-
Denmark
4 - 8
Slovenia
-
England
4 - 10
Draw #6
England
-
Israel
8 - 10
Draw #7
Wales
-
Belarus
3 - 7
Lithuania
-
Austria
2 - 5
Denmark
-
Slovenia
8 - 7
Draw #9
Austria
-
Wales
7 - 6
Denmark
-
England
2 - 8
Israel
-
Slovenia
8 - 3
Lithuania
-
Belarus
4 - 6