World Junior-B Curling Championships 2019

Men

LOHJA, Finland
Kisakallo Sports Centre
1/3/2019 - 1/10/2019

Final Ranking

Position   Association
1 New Zealand
New Zealand
Anton Hood, Ben Smith, Matthew Neilson, Hunter Walker, Jayden Bishop
2 Italy
Italy
Luca Rizzolli, Mattia Giovanella, Alessandro Odorizzi, Giovanni Gottardi, Luca Casagrande
3 China
China
Weihaoping Wang, Jiawen Nan, Bozong Qiao, Hanpu Jiang, Yansong Zhang
4 Korea
Korea
Jaebeom Lee, Jun Jae Jeong, Weon Je Yang, Yoon Woo Lee, Seung Ju Kim
5 Russia
Russia
German Doronin, Georgii Epremian, Oleg Krasikov, Mikhail Golikov, Daniil Fomin
5 Turkey
Turkey
Oguzhan Karakurt, Muhammet Haydar Demirel, Mahsun Celebi, Muhammed Caglayan, Tunc Esenboga
5 England
England
Jotham Sugden, Felix Price, Archer Woods, Harry Pinnell
5 France
France
Quentin Morard, Eddy Mercier, Killian Gaudin, Leo Tuaz, Merlin Gros-Soubzmaigne
9 Latvia
Latvia
Kriss Vonda, Reinis Jucers, Deivids Jekabsons, Ricards Vonda, Kristaps Vilks
10 Hungary
Hungary
Kristof Szarvas, Lörinc Tatar, Otto Kalocsay, Zsombor Gazdag, Istvan Samson
11 Japan
Japan
Go Aoki, Kei Kamada, Rinki Shimizuno, Ayato Sasaki, Kazushi Niino
12 Poland
Poland
Michal Janowski, Filip Twardowski, Filip Chmarra, Rafal Rek
13 Slovakia
Slovakia
Jakub Cervenka, Jan Horacek, Marek Sykora, Robert Masaryk, Karol Vidlar
14 Spain
Spain
Gontzal Garcia Vez, Luis Gomez, Marc Morralla, Javier Munte, Aleix Raubert
15 Slovenia
Slovenia
Stefan Sever, Simon Langus, Bine Sever, Noel Gregori, Jakob Omerzel
16 Finland
Finland
Eero Litmanen, Juuso Virtaala, Melker Lundberg, Tommi Jeskanen, Jaako Hokkanen
17 Netherlands
Netherlands
Tobias van den Hurk, Jop Kuijpers, Simon Spits, Bart Klomp, Maarten Spits
18 Czech Republic
Czech Republic
Adam Podolka, Martin Blahovec, Pavel Mares, David Verner, Frantisek Jiral
19 Denmark
Denmark
Jonathan Vilandt, Matthias Palmelund, Kilian Thune, Alexander Qvist, Jakob Schmidt
20 Kazakhstan
Kazakhstan
Dinislam Aimishev, Azizbek Nadirbayev, Yersultan Berdibayev, Joan Akhmad, Aidos Alliyar
21 Austria
Austria
Jonas Backofen, Martin Seiwald, Sean Purcell, Florian Mavec, Thomas Wittischlaeger
22 Australia
Australia
Mitchell Thomas, Jonathan Imlah, Jordan Ensinger, Emil Cooper
23 Hong Kong
Hong Kong
Ching Nam Cheng, Chung Hei Jonas Lai, Man Hei Lam, Ching Kiu Cheng, Ching Him Cheng
24 Belarus
Belarus
Aliaksandr Dziameshchanka, Kazimir Yurkevich, Viktor Avlasenko, Artsiom Hrytchanka, Mikalai Kazlouski
25 Chinese Taipei
Chinese Taipei
Jason Liu, Nelson Wang, Darren Lee, Samuel Chang
Final
Italy
-
New Zealand
4 - 8
Bronze game
China
-
Korea
6 - 4
Semifinals
Korea
-
Italy
6 - 7
China
-
New Zealand
5 - 6
Quarterfinals
Russia
-
New Zealand
4 - 6
France
-
China
4 - 7
Turkey
-
Korea
4 - 5
Italy
-
England
9 - 2
Last 16
Latvia
-
France
6 - 7

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Korea Korea 6 - 2
2 England England 6 - 2
3 France France 5 - 3
4 Poland Poland 5 - 3
5 Spain Spain 5 - 3
6 Netherlands Netherlands 4 - 4
7 Denmark Denmark 4 - 4
8 Belarus Belarus 1 - 7
9 Chinese Taipei Chinese Taipei 0 - 8

Group B

Position   Association Record
1 Italy Italy 6 - 1
2 Russia Russia 5 - 2
3 Latvia Latvia 4 - 3
4 Hungary Hungary 4 - 3
5 Slovakia Slovakia 3 - 4
6 Czech Republic Czech Republic 3 - 4
7 Austria Austria 3 - 4
8 Hong Kong Hong Kong 0 - 7

Group C

Position   Association Record
1 China China 5 - 2
2 New Zealand New Zealand 5 - 2
3 Turkey Turkey 5 - 2
4 Japan Japan 4 - 3
5 Slovenia Slovenia 4 - 3
6 Finland Finland 3 - 4
7 Kazakhstan Kazakhstan 1 - 6
8 Australia Australia 1 - 6

Group A

Draw #1
Denmark
-
Poland
8 - 2
Spain
-
Netherlands
2 - 8
France
-
Korea
6 - 2
Chinese Taipei
-
Belarus
4 - 8
Draw #2
England
-
Denmark
6 - 4
Korea
-
Netherlands
7 - 2
Draw #3
England
-
Poland
5 - 7
Belarus
-
France
2 - 11
Denmark
-
Chinese Taipei
14 - 1
Spain
-
Korea
7 - 6
Draw #4
Chinese Taipei
-
England
3 - 13
Spain
-
France
6 - 7
Belarus
-
Denmark
1 - 11
Poland
-
Korea
4 - 8
Draw #5
Netherlands
-
Chinese Taipei
7 - 3
England
-
Belarus
12 - 3
Draw #6
Poland
-
Chinese Taipei
9 - 3
France
-
Denmark
2 - 4
Spain
-
Belarus
10 - 6
Korea
-
England
8 - 5
Draw #7
Korea
-
Chinese Taipei
8 - 4
Netherlands
-
England
5 - 9
Poland
-
Spain
6 - 7
Draw #8
France
-
Netherlands
8 - 2
Draw #9
Poland
-
France
9 - 2
Belarus
-
Netherlands
2 - 7
Chinese Taipei
-
Spain
2 - 5
Draw #10
Korea
-
Belarus
11 - 2
Netherlands
-
Poland
2 - 7
Denmark
-
Spain
4 - 6
France
-
England
5 - 7
Draw #11
Denmark
-
Korea
3 - 9
Draw #12
Netherlands
-
Denmark
8 - 7
Belarus
-
Poland
2 - 15
Chinese Taipei
-
France
5 - 7
England
-
Spain
8 - 3

Group B

Draw #1
Russia
-
Italy
10 - 3
Slovakia
-
Hong Kong
17 - 1
Hungary
-
Austria
8 - 7
Czech Republic
-
Latvia
6 - 7
Draw #2
Czech Republic
-
Austria
9 - 2
Latvia
-
Hungary
7 - 6
Draw #3
Russia
-
Hong Kong
11 - 1
Austria
-
Latvia
4 - 8
Italy
-
Slovakia
12 - 7
Hungary
-
Czech Republic
3 - 6
Draw #4
Austria
-
Slovakia
6 - 5
Italy
-
Latvia
6 - 4
Czech Republic
-
Russia
6 - 10
Hong Kong
-
Hungary
6 - 10
Draw #5
Slovakia
-
Czech Republic
6 - 0
Hungary
-
Russia
7 - 6
Latvia
-
Hong Kong
7 - 0
Austria
-
Italy
5 - 7
Draw #6
Russia
-
Austria
4 - 6
Latvia
-
Slovakia
5 - 8
Hong Kong
-
Czech Republic
5 - 7
Italy
-
Hungary
6 - 4
Draw #7
Italy
-
Czech Republic
8 - 1
Latvia
-
Russia
5 - 7
Austria
-
Hong Kong
5 - 2
Hungary
-
Slovakia
6 - 1
Draw #8
Slovakia
-
Russia
6 - 7
Hong Kong
-
Italy
7 - 10

Group C

Draw #1
China
-
Japan
7 - 8
Turkey
-
Australia
8 - 3
Finland
-
New Zealand
5 - 6
Slovenia
-
Kazakhstan
5 - 2
Draw #2
New Zealand
-
Slovenia
6 - 7
Kazakhstan
-
Finland
3 - 8
Turkey
-
China
5 - 7
Australia
-
Japan
2 - 10
Draw #3
New Zealand
-
China
2 - 5
Slovenia
-
Turkey
4 - 8
Finland
-
Japan
7 - 6
Kazakhstan
-
Australia
8 - 4
Draw #4
Finland
-
China
4 - 8
Kazakhstan
-
Turkey
1 - 7
Japan
-
Kazakhstan
7 - 0
China
-
Slovenia
4 - 7
Draw #5
Australia
-
Finland
5 - 4
Turkey
-
New Zealand
3 - 4
Japan
-
Slovenia
7 - 2
New Zealand
-
Kazakhstan
8 - 2
Draw #6
New Zealand
-
Australia
7 - 4
Finland
-
Turkey
2 - 7
Kazakhstan
-
China
4 - 6
Draw #7
Japan
-
New Zealand
1 - 4
Australia
-
Slovenia
0 - 14
Draw #8
Slovenia
-
Finland
2 - 8
Turkey
-
Japan
5 - 3
China
-
Australia
10 - 2