World Senior Curling Championships 2019

Men

STAVANGER, Norway
Sørmarka Arena
4/20/2019 - 4/27/2019

Final Ranking

Position   Association
1 Canada
Canada
Bryan Cochrane, Ian MacAulay, Morgan Currie, Ken Sullivan, Paul Adams
2 Scotland
Scotland
David Smith, Mike Hay, Peter Smith, Sandy Hay, Gordon Sneddon
3 Denmark
Denmark
Ulrik Schmidt, Mikael Qvist, Niels Siggaard Andersen, Keld Henriksen, Per Svensen
4 Switzerland
Switzerland
Stefan Karnusian, Stewart Dryburgh, Kurt Reichenbach, Florian Zörgiebel
5 United States of America
United States of America
Geoff Goodland, Mike Fraboni, Pete Westberg, Dan Wiza, Todd Birr
5 Sweden
Sweden
Per Noréen, Per Carlsén, Fredrik Hallström, Tommy Olin, Dan-Ola Eriksson
5 Australia
Australia
Hugh Millikin, Geoff Davis, Tim McMahon, David Imlah, John Anderson
5 Norway
Norway
Flemming Davanger, Bent Ånund Ramsfjell, Morten Tveit, Robert Wood, Eigil Ramsfjell
9 Wales
Wales
Adrian Meikle, Richard Pougher, Andrew Tanner, Gary Waddell, George Fyffe
9 Germany
Germany
Uwe Saile, Hans-Joachim Burba, Christoph Möckel, Rüdiger Kühlwein
9 New Zealand
New Zealand
Hans Frauenlob, Dave Watt, Iain Craig, Lorne Depape
9 Poland
Poland
Krzysztof Nowak, Pawel Piotrowicz, Janusz Tomica, Pawel Klos, Jacek Goczol
13 Latvia
Latvia
Ansis Regza, Janis Redlihs, Aivars Purmalis, Aivars Gulbis
14 Ireland
Ireland
Bill Gray, David Whyte, Neil Fyfe, Ross Barr, Peter Wilson
15 Italy
Italy
Antonio Menardi, Valter Bombassei, Marco Constantini, Massimo Tortia
16 Czech Republic
Czech Republic
Radek Klima, Pavel Malek, Tomas Klima, Jaroslav Havel, Miloslav Mantlik
17 Japan
Japan
Mitsuyoshi Fujisawa, Gaku Suzuki, Shigemi Kikunaga, Shigeru Saito
18 Belgium
Belgium
John Robillard, Peter Suter, Gery Hermans, Wayne Fitzpatrick, Dirk Heylen
19 Hong Kong
Hong Kong
Peter Chun Ngok Wong, Randy KinOn Cheung, John Li, Alan Luk
20 Kazakhstan
Kazakhstan
Viktor Kim, Roman Kazimirchik, Nikolay Zhorov, Alexandr Trofimov, Zhakansha Kairbayev
21 Finland
Finland
Oiva Manninen, Jari Häkkinen, Risto Lehtinen, Hannu Siitari
22 Russia
Russia
Igor Minin, Sergey Korolenko, Oleg Badilin, Mikhail Rivkind, Alexander Androsov
23 Slovakia
Slovakia
Peter Mocek, Ondrej Marcek, Milan Bubenik, Pavol Trstan
24 France
France
Jean-Claude Girodon, Joel Bibier, Michel Paraillous, Guy Barbier, Jean Marie Bouchet
25 England
England
David Tranmer, Richard Jachnik, Phil Townsend, William Brampton, Graham Stanley
26 Turkey
Turkey
Murat Akin, Fikret Catak, Sukru Diyarakir, Azamet Ust, Selami Yildiz
27 Netherlands
Netherlands
Johannes Koornstra, Jan de Jong, Frans Boonstra, Douwe Bos, Reinder Jongsma
Final
Scotland
-
Canada
5 - 7
Bronze game
Switzerland
-
Denmark
4 - 7
Semifinals
Switzerland
-
Scotland
1 - 6
Denmark
-
Canada
4 - 7
Quarterfinals
Norway
-
Scotland
7 - 9
Australia
-
Canada
2 - 7
Sweden
-
Switzerland
2 - 5
Denmark
-
United States of America
6 - 4
Last 16
Switzerland
-
Poland
8 - 3
United States of America
-
Germany
12 - 6
Norway
-
New Zealand
8 - 2
Wales
-
Australia
2 - 9

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Sweden Sweden 6 - 0
2 Australia Australia 5 - 1
3 New Zealand New Zealand 4 - 2
4 Czech Republic Czech Republic 3 - 3
5 Hong Kong Hong Kong 2 - 4
6 France France 1 - 5
7 Turkey Turkey 0 - 6

Group B

Position   Association Record
1 Canada Canada 6 - 0
2 Norway Norway 5 - 1
3 Germany Germany 3 - 3
4 Italy Italy 3 - 3
5 Kazakhstan Kazakhstan 2 - 4
6 Russia Russia 2 - 4
7 Netherlands Netherlands 0 - 6

Group C

Position   Association Record
1 Scotland Scotland 6 - 0
2 Switzerland Switzerland 5 - 1
3 Poland Poland 4 - 2
4 Ireland Ireland 2 - 4
5 Japan Japan 2 - 4
6 Slovakia Slovakia 2 - 4
7 England England 0 - 6

Group D

Position   Association Record
1 Denmark Denmark 4 - 1
2 United States of America United States of America 3 - 2
3 Wales Wales 3 - 2
4 Latvia Latvia 3 - 2
5 Belgium Belgium 1 - 4
6 Finland Finland 1 - 4

Group A

Draw #1
Sweden
-
Hong Kong
14 - 2
Draw #2
Hong Kong
-
Turkey
10 - 6
Czech Republic
-
France
11 - 4
Australia
-
New Zealand
8 - 6
Draw #3
Australia
-
Sweden
2 - 9
France
-
Turkey
7 - 1
Czech Republic
-
Hong Kong
8 - 3
Draw #4
New Zealand
-
France
11 - 2
Hong Kong
-
Australia
5 - 8
Turkey
-
Sweden
2 - 6
Draw #5
France
-
Australia
4 - 6
Sweden
-
Czech Republic
15 - 1
New Zealand
-
Turkey
9 - 6
Draw #6
Australia
-
Czech Republic
6 - 2
Sweden
-
France
6 - 5
Hong Kong
-
New Zealand
3 - 14
Draw #7
Turkey
-
Czech Republic
1 - 14
France
-
Hong Kong
9 - 10
Czech Republic
-
New Zealand
4 - 6
Draw #8
Turkey
-
Australia
0 - 13
New Zealand
-
Sweden
0 - 9

Group B

Draw #1
Russia
-
Canada
5 - 11
Norway
-
Kazakhstan
11 - 1
Germany
-
Netherlands
13 - 1
Draw #2
Italy
-
Russia
9 - 6
Norway
-
Netherlands
15 - 5
Canada
-
Kazakhstan
16 - 1
Draw #3
Italy
-
Germany
7 - 9
Kazakhstan
-
Netherlands
9 - 4
Russia
-
Norway
5 - 10
Draw #4
Canada
-
Germany
10 - 7
Russia
-
Kazakhstan
7 - 8
Norway
-
Italy
8 - 3
Draw #5
Netherlands
-
Canada
1 - 14
Germany
-
Norway
3 - 7
Kazakhstan
-
Italy
1 - 12
Draw #6
Netherlands
-
Russia
2 - 11
Canada
-
Norway
10 - 7
Kazakhstan
-
Germany
5 - 12
Draw #7
Germany
-
Russia
5 - 7
Italy
-
Canada
2 - 9
Draw #8
Netherlands
-
Italy
4 - 8

Group C

Draw #1
Slovakia
-
Ireland
3 - 8
Scotland
-
Japan
7 - 3
Poland
-
Switzerland
1 - 9
Draw #2
England
-
Slovakia
2 - 10
Ireland
-
Scotland
4 - 5
Switzerland
-
Japan
11 - 1
Draw #3
Slovakia
-
Poland
3 - 6
England
-
Switzerland
4 - 6
Draw #4
Poland
-
Japan
5 - 3
Scotland
-
Slovakia
11 - 1
Switzerland
-
Ireland
8 - 3
Draw #5
Poland
-
England
8 - 2
Japan
-
Ireland
6 - 4
Slovakia
-
Switzerland
5 - 11
Draw #6
Ireland
-
England
11 - 1
Scotland
-
Poland
6 - 3
Japan
-
Slovakia
6 - 10
Draw #7
England
-
Scotland
4 - 7
Ireland
-
Poland
4 - 7
Japan
-
England
6 - 3
Draw #8
Switzerland
-
Scotland
3 - 7

Group D

Draw #1
United States of America
-
Finland
7 - 4
Wales
-
Latvia
3 - 6
Belgium
-
Denmark
4 - 7
Draw #2
Belgium
-
United States of America
3 - 9
Finland
-
Denmark
3 - 9
Draw #3
United States of America
-
Denmark
6 - 9
Belgium
-
Latvia
4 - 9
Draw #4
Wales
-
Belgium
10 - 6
Denmark
-
Latvia
8 - 5
Draw #5
Finland
-
Wales
6 - 4
Draw #6
Finland
-
Belgium
4 - 10
Latvia
-
United States of America
3 - 10
Denmark
-
Wales
3 - 4
Draw #7
United States of America
-
Wales
3 - 7
Latvia
-
Finland
14 - 5