World Mixed Curling Championship 2019

Mixed

ABERDEEN, Scotland
Curl Aberdeen
10/12/2019 - 10/19/2019

Final Ranking

Position   Association
1 Canada
Canada
Colin Kurz, Meghan Walter, Brendan Bilawka, Sara Oliver
2 Germany
Germany
Andy Kapp, Pia-Lisa Schöll, Benjamin Kapp, Petra Tschetsch
3 Norway
Norway
Wilhelm Naess, Ingvild Skaga, Hannah Skarsheim Rian, Eirin Mesloe
4 Korea
Korea
Yu Jin Seong, Hyeji Jang, Jaelk Jeon, Yujin Song
5 Hungary
Hungary
György Nagy, Ildiko Szekeres, Gergely Szabo, Blanka Pathy-Dencsö
5 Denmark
Denmark
Tobias Thune Jacobsen, Jasmin Lander, Henrik Holtermann, My Larsen
5 Switzerland
Switzerland
Martin Rios, Jenny Perret, Kevin Wunderlin, Manuela Siegrist
5 Scotland
Scotland
Luke Carson, Kirstin Bousie, Mark Taylor, Katie McMillan
9 Sweden
Sweden
Simon Olofsson, Vilma Åhlström, Axel Sjöberg, Linda Stenlund
9 Turkey
Turkey
Dilsat Yildiz, Ugurcan Karagoz, Öznur Polat, Alican Karatas
9 Ireland
Ireland
John Wilson, Ailsa Anderson, Craig Whyte, Niamh Begley luke
9 Poland
Poland
Bartosz Dzikowski, Ewa Nogly, Konrad Stych, Zuzanna Rybicka
9 Slovakia
Slovakia
Daniela Matulova, Juraj Gallo, Slavka Makovnikova, Tomas Pitonak
9 United States of America
United States of America
Hunter Clawson, Katherine Gourianova, Eli Clawson, Sydney Mullaney
9 Spain
Spain
Sergio Vez, Oihane Otaegi, Mikel Unanue, Leire Otaegi
9 Russia
Russia
Alexander Eremin, Anastasia Moskaleva, Daniil Goryachev, Daria Morozova
17 Belarus
Belarus
Alina Pavlyuchik, Dmitriy Barkan, Marharyta Dziashuk, Vitali Burmistrau
18 Czech Republic
Czech Republic
Dalibor Miklik, Eva Miklikova, Samuel Mokris, Martina Mokrisova
19 Italy
Italy
Fabio Sola, Denise Pimpini, Julien Genre, Sara Aliberti
20 Finland
Finland
Markus Sipilä, Lotta Immonen, Leo Ouni, Tiina Suuripää
21 Kazakhstan
Kazakhstan
Sitora Alliyarova, Abylaikhan Zhuzbay, Angelina Ebauyer
22 England
England
Stuart Brand, Fiona Spain, Jonathan Havercroft, Kathryn Spain
23 Hong Kong
Hong Kong
Jason Chang, Ling-Yue Hung, Martin Yan, Yuen Ting Ashura Wong
24 Japan
Japan
Takumi Maeda, Momoha Tabata, Asei Nakahara, Mina Kobayashi
25 Wales
Wales
Adrian Meikle, Dawn Watson, Andrew Tanner, Laura Beever
26 Australia
Australia
Hugh Millikin, Kim Forge, Stephen Johns, Anne Powell
27 Slovenia
Slovenia
Tomas Tisler, Nadja Pipan, Jost Lajovec, Maruša Gorišek
28 New Zealand
New Zealand
Mhairi-Bronte Duncan, Benjamin Frew, Thivya Jeyaranjan, Kieran Ford
29 Estonia
Estonia
Erkki Lill, Triin Madisson, Mihhail Vlassov, Kaidi Elmik
30 France
France
Stephane Vergnaud, Eva Lafage, Laurent Vergnaud, Celine Lagree
31 Latvia
Latvia
Janis Rudzitis, Jelena Rudzite, Didzis Petersons, Dace Spilnere-Pucina
32 Austria
Austria
Andreas Unterberger, Jill Witschen, Gernot Higatzberger, Johanna Höß
33 Chinese Taipei
Chinese Taipei
Randolph Shen, Ko Yang, Ken Hsu, Stephanie Lee
34 Kosovo
Kosovo
Peter Andersen, Eldena Dakaj, Eric Shabaj, Mirjeta Shatri
35 Croatia
Croatia
Alberto Skendrovic, Zrinka Muhec, Davor Dzepina, Marija Simunjak
36 Brazil
Brazil
Sergio Mitsuo Vilela, Alessandra Barros, Marcio Rodrigues, Samanta Yang
37 Luxembourg
Luxembourg
Alex Benoy, Karen Wauters, Marc Husi, Susi Benoy
38 Nigeria
Nigeria
Tijani Cole, Susana Cole, Harold Woods III, Carolay Cole-Strehlow
39 Andorra
Andorra
Josep Garcia, Ana Arce, Valentin Ortiz, Lisa Anne Fowler
40 Belgium
Belgium
Dirk Heylen, Damielle Berus, Stephane Vandermeeren, Veerie Geerinckx
Final
Canada
-
Germany
6 - 5
Bronze game
Korea
-
Norway
5 - 6
Semifinals
Canada
-
Norway
6 - 5
Korea
-
Germany
4 - 6
Quarterfinals
Canada
-
Denmark
6 - 4
Norway
-
Hungary
9 - 6
Germany
-
Scotland
9 - 7
Switzerland
-
Korea
3 - 6
Last 16
Denmark
-
Ireland
8 - 3
Slovakia
-
Norway
1 - 9
Spain
-
Hungary
2 - 6
Canada
-
Sweden
9 - 4
United States of America
-
Switzerland
2 - 7
Germany
-
Poland
5 - 3
Russia
-
Korea
1 - 9
Scotland
-
Turkey
6 - 3

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Canada Canada 7 - 0
2 Germany Germany 5 - 2
3 Slovakia Slovakia 5 - 2
4 Belarus Belarus 4 - 3
5 Hong Kong Hong Kong 4 - 3
6 Estonia Estonia 2 - 5
7 Kosovo Kosovo 1 - 6
8 Nigeria Nigeria 0 - 7

Group B

Position   Association Record
1 Norway Norway 6 - 1
2 Denmark Denmark 6 - 1
3 Poland Poland 5 - 2
4 Czech Republic Czech Republic 5 - 2
5 Wales Wales 3 - 4
6 New Zealand New Zealand 2 - 5
7 Croatia Croatia 1 - 6
8 Andorra Andorra 0 - 7

Group C

Position   Association Record
1 Spain Spain 7 - 0
2 United States of America United States of America 5 - 2
3 Hungary Hungary 5 - 2
4 Sweden Sweden 4 - 3
5 Kazakhstan Kazakhstan 3 - 4
6 Australia Australia 3 - 4
7 Latvia Latvia 1 - 6
8 Brazil Brazil 0 - 7

Group D

Position   Association Record
1 Scotland Scotland 7 - 0
2 Ireland Ireland 5 - 2
3 Turkey Turkey 4 - 3
4 Italy Italy 4 - 3
5 Japan Japan 4 - 3
6 Slovenia Slovenia 2 - 5
7 Chinese Taipei Chinese Taipei 2 - 5
8 Luxembourg Luxembourg 0 - 7

Group E

Position   Association Record
1 Russia Russia 7 - 0
2 Switzerland Switzerland 6 - 1
3 Korea Korea 5 - 2
4 Finland Finland 4 - 3
5 England England 3 - 4
6 France France 2 - 5
7 Austria Austria 1 - 6
8 Belgium Belgium 0 - 7

Group A

Draw #1
Belarus
-
Hong Kong
6 - 4
Canada
-
Germany
6 - 3
Estonia
-
Nigeria
16 - 1
Slovakia
-
Kosovo
W - L
Draw #5
Kosovo
-
Nigeria
9 - 3
Slovakia
-
Germany
3 - 10
Hong Kong
-
Estonia
6 - 4
Canada
-
Belarus
5 - 2
Draw #8
Belarus
-
Germany
0 - 8
Slovakia
-
Canada
4 - 7
Nigeria
-
Hong Kong
0 - 12
Estonia
-
Kosovo
18 - 1
Draw #10
Hong Kong
-
Canada
6 - 8
Estonia
-
Belarus
6 - 8
Kosovo
-
Germany
1 - 14
Draw #11
Hong Kong
-
Slovakia
5 - 6
Germany
-
Estonia
6 - 4
Belarus
-
Kosovo
11 - 1
Canada
-
Nigeria
15 - 1
Draw #12
Germany
-
Nigeria
21 - 1
Belarus
-
Slovakia
4 - 5
Draw #13
Hong Kong
-
Kosovo
6 - 2
Canada
-
Estonia
7 - 2
Draw #14
Estonia
-
Slovakia
1 - 7
Kosovo
-
Canada
3 - 17
Nigeria
-
Belarus
1 - 19
Germany
-
Hong Kong
6 - 7

Group B

Draw #3
New Zealand
-
Czech Republic
4 - 8
Denmark
-
Norway
3 - 6
Andorra
-
Croatia
3 - 6
Wales
-
Poland
2 - 5
Australia
-
Sweden
5 - 8
Draw #5
Poland
-
Denmark
5 - 8
Croatia
-
Wales
6 - 8
Norway
-
New Zealand
10 - 5
Czech Republic
-
Andorra
11 - 1
Draw #6
Andorra
-
New Zealand
2 - 9
Czech Republic
-
Norway
9 - 4
Poland
-
Croatia
15 - 1
Denmark
-
Wales
14 - 1
Draw #8
Denmark
-
Andorra
6 - 1
Norway
-
Croatia
16 - 0
Poland
-
Czech Republic
6 - 3
New Zealand
-
Wales
4 - 5
Draw #9
Croatia
-
Czech Republic
2 - 12
New Zealand
-
Denmark
3 - 6
Wales
-
Andorra
7 - 5
Norway
-
Poland
6 - 4
Draw #10
Nigeria
-
Slovakia
0 - 14
Draw #11
Poland
-
New Zealand
12 - 1
Czech Republic
-
Wales
8 - 3
Croatia
-
Denmark
3 - 12
Norway
-
Andorra
15 - 0
Draw #13
New Zealand
-
Croatia
7 - 6
Wales
-
Norway
1 - 9
Andorra
-
Poland
1 - 7
Denmark
-
Czech Republic
6 - 1

Group C

Draw #1
Brazil
-
Hungary
2 - 14
Latvia
-
Kazakhstan
5 - 12
Draw #3
United States of America
-
Spain
4 - 7
Draw #5
United States of America
-
Brazil
12 - 2
Sweden
-
Spain
3 - 5
Hungary
-
Kazakhstan
9 - 4
Latvia
-
Australia
5 - 7
Draw #7
Australia
-
Kazakhstan
6 - 7
Hungary
-
Sweden
9 - 3
United States of America
-
Latvia
7 - 3
Draw #8
Brazil
-
Kazakhstan
2 - 10
Hungary
-
United States of America
4 - 7
Australia
-
Spain
2 - 7
Sweden
-
Latvia
9 - 2
Draw #9
United States of America
-
Sweden
8 - 3
Latvia
-
Hungary
3 - 7
Draw #10
Kazakhstan
-
Spain
4 - 7
Brazil
-
Australia
1 - 10
Draw #12
Spain
-
Latvia
9 - 3
Hungary
-
Australia
6 - 5
Sweden
-
Brazil
10 - 2
Kazakhstan
-
United States of America
6 - 7
Draw #13
Spain
-
Brazil
7 - 2
Draw #14
Kazakhstan
-
Sweden
5 - 7
Australia
-
United States of America
7 - 5
Brazil
-
Latvia
3 - 11
Spain
-
Hungary
7 - 5

Group D

Draw #2
Ireland
-
Slovenia
8 - 5
Italy
-
Scotland
2 - 7
Luxembourg
-
Japan
3 - 11
Draw #4
Ireland
-
Italy
7 - 6
Chinese Taipei
-
Turkey
9 - 7
Scotland
-
Japan
5 - 4
Draw #6
Scotland
-
Luxembourg
12 - 3
Slovenia
-
Turkey
5 - 6
Ireland
-
Chinese Taipei
6 - 4
Japan
-
Italy
4 - 7
Draw #7
Slovenia
-
Luxembourg
11 - 2
Italy
-
Chinese Taipei
10 - 2
Japan
-
Ireland
3 - 9
Turkey
-
Scotland
3 - 5
Draw #9
Scotland
-
Chinese Taipei
11 - 4
Ireland
-
Turkey
3 - 5
Draw #10
Chinese Taipei
-
Japan
1 - 10
Turkey
-
Luxembourg
10 - 3
Italy
-
Slovenia
7 - 5
Draw #11
Italy
-
Luxembourg
14 - 1
Chinese Taipei
-
Slovenia
3 - 6
Draw #12
Luxembourg
-
Ireland
2 - 10
Turkey
-
Japan
2 - 5
Slovenia
-
Scotland
6 - 8
Draw #13
Luxembourg
-
Chinese Taipei
2 - 5
Japan
-
Slovenia
11 - 5
Draw #14
Turkey
-
Italy
8 - 5
Scotland
-
Ireland
7 - 3

Group E

Draw #2
Belgium
-
Finland
5 - 12
France
-
Korea
5 - 6
England
-
Austria
7 - 4
Draw #4
Korea
-
Finland
7 - 6
Switzerland
-
Russia
3 - 6
England
-
France
5 - 4
Draw #6
Finland
-
France
10 - 4
Austria
-
Russia
2 - 11
Korea
-
Belgium
12 - 3
England
-
Switzerland
1 - 7
Draw #7
Austria
-
Belgium
5 - 4
Russia
-
Korea
10 - 2
Finland
-
England
8 - 3
France
-
Switzerland
2 - 6
Draw #9
England
-
Russia
3 - 9
Korea
-
Switzerland
3 - 5
Draw #10
France
-
Austria
7 - 4
Russia
-
Belgium
10 - 3
Switzerland
-
Finland
9 - 5
Draw #11
France
-
Belgium
10 - 2
Switzerland
-
Austria
7 - 2
Draw #12
Russia
-
Finland
7 - 5
Belgium
-
England
1 - 13
Austria
-
Korea
2 - 9
Draw #13
Belgium
-
Switzerland
3 - 6
Korea
-
England
7 - 2
Draw #14
Finland
-
Austria
8 - 0
Russia
-
France
9 - 2