Le Gruyère AOP European Curling Championships 2019

Men

HELSINGBORG, Sweden
Olympiarinken
11/16/2019 - 11/23/2019

Final Ranking

Position   Association
1 Sweden
Sweden
Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren, Daniel Magnusson
2 Switzerland
Switzerland
Yannick Schwaller, Michael Brunner, Romano Meier, Marcel Kaeufeler, Lucien Lottenbach
3 Scotland
Scotland
Ross Paterson, Kyle Waddell, Duncan Menzies, Michael Goodfellow, Craig Waddell
4 Denmark
Denmark
Mikkel Krause, Mads Nørgaard, Tobias Engelhardt, Henrik Holtermann, Kasper Wiksten
5 Italy
Italy
Joel Retornaz, Amos Mosaner, Sebastiano Arman, Simone Gonin, Alberto Pimpini
6 Norway
Norway
Thomas Ulsrud, Steffen Walstad, Markus Høiberg, Magnus Vågberg, Magnus Nedregotten
7 Germany
Germany
Marc Muskatewitz, Sixten Totzek, Joshua Sutor, Dominik Greindl, Benjamin Kapp
8 Netherlands
Netherlands
Wouter Gösgens, Jaap van Dorp, Laurens Hoekman, Carlo Glasbergen, Alexander Magan
9 Russia
Russia
Sergey Glukhov, Alexey Timofeev, Aleksey Tuzov, Anton Kalalb, Artur Razhabov
10 England
England
Andrew Reed, Michael Opel, Jamie Malton, Thomas Jaeggi, Andrew Woolston
11 Czech Republic
Czech Republic
Lukas Klima, Marek Cernovsky, Jiri Candra, Samuel Mokris, Radek Bohac
12 Finland
Finland
Jere Sullanmaa, Jason Moore, Iikko Säntti, Jermu Pöllänen, Melker Lundberg
13 Poland
Poland
Borys Jasiecki, Konrad Stych, Krzysztof Domin, Bartosz Lobaza, Kasper Knebloch
14 Turkey
Turkey
Ugurcan Karagoz, Oguzhan Karakurt, Muhammed Zeki Ucan, Orhun Yuce, Muhammed Caglayan
15 Spain
Spain
Sergio Vez, Mikel Unanue, Eduardo de Paz, Nicholas Shaw, Angel Garcia
16 Belarus
Belarus
Ilya Shalamitski, Pavel Petrov, Aliaksei Smotrin, Dzmitry Rudnitski, Aliaksandr Dziameshchanka
17 Latvia
Latvia
Martin Truksans, Janis Klive, Arnis Veidemanis, Sandris Buholcs, Janis Rudzitis
18 Wales
Wales
James Pougher, Rhys Phillips, Garry Coombs, Simon Pougher, David Peek
19 Estonia
Estonia
Harri Lill, Tanel Toomväli, Karl Kukner, Andres Jakobson
20 France
France
Quentin Morard, Eddy Mercier, Leo Tuaz, Killian Gaudin
21 Austria
Austria
Sebastian Wunderer, Martin Reichel, Martin Seiwald, Florian Mavec, Jonas Backofen
22 Bulgaria
Bulgaria
Reto Seiler, Bojidar Momerin, Stoil Georgiev, Stanimir Petrov, Nikolay Runtov
23 Lithuania
Lithuania
Konstantin Rykov, Povilas Cepulis, Matas Cepulis, Donatas Kiudys
24 Hungary
Hungary
Otto Kalocsay, Attila Gubanyi, Zsombor Gazdag, Istvan Samson, Peter Palancsa
25 Slovakia
Slovakia
Pavol Pitonak, Frantisek Pitonak, Tomas Pitonak, Peter Pitonak
26 Israel
Israel
Alex Pokras, Aaron Horowitz, Lawrence Sidney, Simon Pack
Final
Sweden
-
Switzerland
9 - 3
Czech Republic
-
Finland
9 - 7
Bronze game
Scotland
-
Denmark
7 - 2
Turkey
-
Poland
5 - 10
Ranking game for 5th place
Belarus
-
Spain
5 - 8
Semifinals
Sweden
-
Scotland
8 - 4
Denmark
-
Switzerland
5 - 8
Czech Republic
-
Turkey
9 - 2
Poland
-
Finland
2 - 11
Quarterfinals
Turkey
-
Spain
7 - 6
Finland
-
Belarus
12 - 4

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Sweden Sweden 9 - 0
2 Switzerland Switzerland 6 - 3
3 Denmark Denmark 5 - 4
4 Scotland Scotland 5 - 4
5 Italy Italy 5 - 4
6 Norway Norway 5 - 4
7 Germany Germany 4 - 5
8 Netherlands Netherlands 3 - 6
9 Russia Russia 2 - 7
10 England England 1 - 8

B-Tournament, Group A

Position   Association Record
1 Czech Republic Czech Republic 6 - 1
2 Finland Finland 5 - 2
3 Spain Spain 5 - 2
4 Wales Wales 4 - 3
5 Estonia Estonia 3 - 4
6 Bulgaria Bulgaria 2 - 5
7 Hungary Hungary 2 - 5
8 Slovakia Slovakia 1 - 6

B-Tournament, Group B

Position   Association Record
1 Poland Poland 7 - 0
2 Turkey Turkey 6 - 1
3 Belarus Belarus 4 - 3
4 Latvia Latvia 4 - 3
5 France France 4 - 3
6 Austria Austria 1 - 6
7 Lithuania Lithuania 1 - 6
8 Israel Israel 1 - 6

Group A

Draw #1
Switzerland
-
Netherlands
9 - 4
Scotland
-
Norway
10 - 4
Italy
-
Russia
8 - 6
Germany
-
England
9 - 8
Sweden
-
Denmark
9 - 3
Draw #2
Norway
-
Germany
6 - 2
Netherlands
-
England
8 - 5
Sweden
-
Switzerland
8 - 5
Denmark
-
Russia
6 - 4
Scotland
-
Italy
7 - 5
Draw #3
Russia
-
Scotland
8 - 5
Switzerland
-
Denmark
11 - 5
Netherlands
-
Germany
4 - 6
Italy
-
Sweden
4 - 11
Norway
-
England
L - W
Draw #4
England
-
Sweden
4 - 9
Italy
-
Germany
10 - 3
Denmark
-
Norway
7 - 8
Russia
-
Switzerland
6 - 10
Netherlands
-
Scotland
3 - 9
Draw #5
Italy
-
Norway
8 - 7
Sweden
-
Netherlands
10 - 3
Switzerland
-
England
8 - 7
Scotland
-
Denmark
5 - 6
Germany
-
Russia
11 - 7
Draw #6
Sweden
-
Russia
9 - 2
Norway
-
Switzerland
9 - 4
Germany
-
Scotland
2 - 7
England
-
Italy
2 - 8
Denmark
-
Netherlands
6 - 7
Draw #7
Scotland
-
England
7 - 5
Denmark
-
Italy
9 - 8
Russia
-
Netherlands
4 - 12
Sweden
-
Norway
7 - 2
Switzerland
-
Germany
4 - 5
Draw #8
Netherlands
-
Italy
6 - 7
Germany
-
Sweden
5 - 10
England
-
Denmark
4 - 8
Switzerland
-
Scotland
8 - 3
Russia
-
Norway
5 - 6
Draw #9
Germany
-
Denmark
5 - 7
England
-
Russia
3 - 6
Scotland
-
Sweden
3 - 7
Norway
-
Netherlands
5 - 4
Italy
-
Switzerland
5 - 7

B-Tournament, Group A

Draw #2
Bulgaria
-
Czech Republic
6 - 8
Spain
-
Finland
1 - 8
Hungary
-
Slovakia
9 - 5
Draw #3
Estonia
-
Wales
9 - 4
Draw #4
Czech Republic
-
Finland
5 - 6
Bulgaria
-
Spain
2 - 11
Draw #5
Slovakia
-
Wales
6 - 7
Estonia
-
Hungary
5 - 6
Draw #6
Wales
-
Hungary
7 - 5
Finland
-
Bulgaria
8 - 5
Slovakia
-
Estonia
10 - 3
Draw #7
Hungary
-
Spain
5 - 8
Slovakia
-
Bulgaria
9 - 10
Wales
-
Czech Republic
3 - 10
Draw #8
Estonia
-
Spain
4 - 7
Bulgaria
-
Wales
7 - 8
Hungary
-
Finland
5 - 9
Czech Republic
-
Slovakia
9 - 6
Draw #9
Czech Republic
-
Estonia
6 - 4
Spain
-
Slovakia
9 - 2
Bulgaria
-
Hungary
7 - 6
Wales
-
Finland
8 - 6
Draw #10
Estonia
-
Bulgaria
6 - 3
Finland
-
Slovakia
9 - 2
Hungary
-
Czech Republic
2 - 9
Spain
-
Wales
7 - 6
Draw #11
Finland
-
Estonia
9 - 12
Relegation game
Lithuania
-
Hungary
9 - 4
Israel
-
Slovakia
7 - 10
Hungary
-
Slovakia
7 - 6

B-Tournament, Group B

Draw #1
Turkey
-
Lithuania
8 - 6
Draw #2
Austria
-
France
5 - 6
Belarus
-
Poland
3 - 6
Latvia
-
Israel
8 - 3
Draw #4
Turkey
-
Latvia
6 - 3
Poland
-
France
7 - 1
Belarus
-
Lithuania
9 - 5
Israel
-
Austria
5 - 7
Draw #5
Lithuania
-
France
5 - 6
Belarus
-
Latvia
7 - 5
Draw #6
Belarus
-
Israel
10 - 7
Latvia
-
France
10 - 6
Spain
-
Czech Republic
3 - 7
Austria
-
Poland
2 - 8
Draw #7
France
-
Israel
8 - 7
Latvia
-
Lithuania
5 - 4
Austria
-
Turkey
2 - 8
Draw #8
Poland
-
Israel
11 - 1
France
-
Turkey
2 - 7
Draw #9
Poland
-
Latvia
11 - 6
Turkey
-
Belarus
8 - 3
Lithuania
-
Austria
8 - 2
Draw #10
Austria
-
Belarus
4 - 8
Israel
-
Lithuania
6 - 4
Turkey
-
Poland
5 - 8
Draw #11
Israel
-
Turkey
5 - 7
Latvia
-
Austria
8 - 5
Lithuania
-
Poland
3 - 8
France
-
Belarus
7 - 6