3rd Youth Olympic Games 2020

Mixed

LAUSANNE, Switzerland
Champéry Curling Arena
1/10/2020 - 1/22/2020

Final Ranking

Position   Association
1 Norway
Norway
Grunde Buraas, Nora Østgaard, Lukas Høstmælingen, Ingeborg Forbregd
2 Japan
Japan
Takumi Maeda, Momoha Tabata, Asei Nakahara, Mina Kobayashi
3 Russia
Russia
Valeriia Denisenko, Mikhail Vlasenko, Alina Fakhurtdinova, Nikolai Lysakov
4 New Zealand
New Zealand
Hunter Walker, Zoe Harman, William Becker, Lucy Neilson
5 Italy
Italy
Francesco De Zanna, Federica Ghedina, Simone Piffer, Marta Lo Deserto
6 Switzerland
Switzerland
Jan Iseli, Xenia Schwaller, Maximillian Winz, Malin Da Ros
7 Canada
Canada
Nathan Young, Emily Deschenes, Jaedon Neuert, Lauren Rajala
8 Germany
Germany
Benjamin Kapp, Kim Sutor, Johannes Scheuerl, Zoe Antes
9 China
China
Likun Zhang, Tong Liu, Zhixin Zhai, Junhang Pei
10 Sweden
Sweden
Axel Landelius, Lisa Norrlander, Olle Moberg, Nilla Hallström
11 Great Britain
Great Britain
Ross Craik, Robyn Mitchell, Jamie Rankin, Hannah Farries
12 Korea
Korea
Sangwoo Park, Youbeen Park, Siwoo Moon, Jiyoon Kim
13 Denmark
Denmark
Jonathan Vilandt, Karolina Jensen, Kilian Thune, Natalie Wiksten
14 Czech Republic
Czech Republic
Vit Chabicovsky, Zuzana Prazakova, Frantisek Jiral, Kristyna Farkova
15 Poland
Poland
Klaudia Szmidt, Dominik Szmidt, Monika Wosinska, Robert Kaminski
16 Turkey
Turkey
Kadir Polat, Berfin Sengul, Selahattin Eser, Ifayet Calikusu
17 Hungary
Hungary
Kristof Szarvas, Linda Joo, Lörinc Tatar, Laura Nagy
18 Spain
Spain
Aleiz Raubert Rosinol, Carmen Perez Ara, Oriol Gasto Jimenez, Ana Vazquez Marcos
19 United States of America
United States of America , AK-SAR-BEN CC
Ethan Hebert, Kaitlin Murphy, Charlie Thompson, Alina Tschumakow
20 Slovenia
Slovenia
Bine Sever, Liza Gregori, Jakob Omerzel, Sara Rigler
21 Estonia
Estonia
Henry Gruenberg, Natali Vedro, Romet Mäesalu, Katarina Klammer
22 Latvia
Latvia
Ricards Vonda, Anna Lasmane, Eduards Sliverstovs, Erika Bitmete
23 France
France
Leo Tuaz, Chana Beitone, Merlin Gros-Soubzmaigne, Maelle Vergnaud
24 Brazil
Brazil
Vitor Melo, Gabriela Rogic Farias, Michael Velve, Leticia Cid
Final
Japan
-
Norway
4 - 5
Bronze game
Russia
-
New Zealand
9 - 5
Semifinals
Japan
-
New Zealand
8 - 4
Russia
-
Norway
2 - 7
Quarterfinals
Canada
-
Japan
4 - 5
Germany
-
New Zealand
4 - 7
Russia
-
Switzerland
7 - 5
Norway
-
Italy
8 - 6

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Canada Canada 5 - 0
2 Russia Russia 4 - 1
3 Korea Korea 3 - 2
4 Poland Poland 2 - 3
5 Spain Spain 1 - 4
6 Estonia Estonia 0 - 5

Group B

Position   Association Record
1 Switzerland Switzerland 5 - 0
2 Germany Germany 4 - 1
3 China China 2 - 3
4 Denmark Denmark 2 - 3
5 Hungary Hungary 2 - 3
6 Brazil Brazil 0 - 5

Group C

Position   Association Record
1 New Zealand New Zealand 4 - 1
2 Norway Norway 3 - 2
2 Great Britain Great Britain 3 - 2
4 Turkey Turkey 2 - 3
5 Slovenia Slovenia 2 - 3
6 France France 1 - 4

Group D

Position   Association Record
1 Italy Italy 4 - 1
2 Japan Japan 4 - 1
3 Sweden Sweden 3 - 2
4 Czech Republic Czech Republic 3 - 2
5 United States of America United States of America 1 - 4
6 Latvia Latvia 0 - 5

Group A

Draw #1
Russia
-
Canada
4 - 7
Estonia
-
Korea
3 - 15
Poland
-
Spain
9 - 6
Draw #2
Spain
-
Estonia
9 - 3
Draw #3
Poland
-
Canada
4 - 6
Draw #4
Russia
-
Korea
9 - 2
Draw #5
Poland
-
Estonia
9 - 3
Spain
-
Russia
4 - 11
Canada
-
Korea
6 - 3
Draw #6
Estonia
-
Russia
4 - 8
Korea
-
Poland
5 - 3
Spain
-
Canada
3 - 9
Draw #7
Korea
-
Spain
10 - 2
Canada
-
Estonia
10 - 2
Russia
-
Poland
5 - 2

Group B

Draw #1
Switzerland
-
China
5 - 3
Denmark
-
Hungary
2 - 6
Brazil
-
Germany
1 - 15
Draw #2
Germany
-
Denmark
8 - 4
Brazil
-
China
1 - 14
Switzerland
-
Hungary
8 - 2
Draw #3
China
-
Hungary
3 - 2
Germany
-
Switzerland
2 - 7
Denmark
-
Brazil
12 - 3
Draw #4
Denmark
-
Switzerland
4 - 6
Draw #5
Hungary
-
Brazil
13 - 2
Draw #6
Germany
-
China
7 - 6
Draw #7
Hungary
-
Germany
6 - 8
Switzerland
-
Brazil
10 - 2
China
-
Denmark
3 - 9

Group C

Draw #1
Turkey
-
Norway
1 - 9
France
-
Great Britain
5 - 9
New Zealand
-
Slovenia
8 - 4
Draw #2
New Zealand
-
France
6 - 4
Slovenia
-
Norway
6 - 5
Turkey
-
Great Britain
5 - 1
Draw #3
Norway
-
Great Britain
8 - 3
Draw #4
New Zealand
-
Turkey
7 - 6
Draw #5
France
-
Slovenia
7 - 8
Draw #6
France
-
Turkey
6 - 4
Great Britain
-
Slovenia
6 - 2
Norway
-
New Zealand
5 - 6
Draw #7
Great Britain
-
New Zealand
9 - 7
Norway
-
France
11 - 6
Slovenia
-
Turkey
2 - 4

Group D

Draw #1
United States of America
-
Italy
3 - 7
Draw #2
Czech Republic
-
Latvia
7 - 0
Draw #3
Japan
-
Sweden
7 - 4
Draw #4
Japan
-
Czech Republic
8 - 1
Sweden
-
Italy
3 - 7
United States of America
-
Latvia
7 - 0
Draw #5
Italy
-
Latvia
10 - 7
United States of America
-
Japan
2 - 8
Czech Republic
-
Sweden
2 - 8
Draw #6
Czech Republic
-
United States of America
6 - 4
Latvia
-
Sweden
7 - 9
Japan
-
Italy
4 - 6
Draw #7
Latvia
-
Japan
4 - 9
Draw #8
Sweden
-
United States of America
8 - 3
Draw #9
Italy
-
Czech Republic
2 - 6