Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Austria Austria 13 David Zott (2019) 13 David Zott (2019)
Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina - - - -
Czech Republic Czech Republic 9 Jakub Rychly (2019) 9 Jakub Rychly (2019)
Denmark Denmark 5 Karolina Jensen (2019) 5 Karolina Jensen (2019)
Spain Spain - - - -
Germany Germany 6 Felix Messenzehl (2019) 6 Felix Messenzehl (2019)
Hungary Hungary 3 Lörinc Tatar (2019) 3 Lörinc Tatar (2019)
Italy Italy 8 Marta Lo Deserto (2019) 8 Marta Lo Deserto (2019)
Latvia Latvia - - - -
Norway Norway 12 Nicolai Sommervold (2019) 12 Nicolai Sommervold (2019)
Slovenia Slovenia 10 Bine Sever (2019) 10 Bine Sever (2019)
Switzerland Switzerland 2 Jan Iseli (2019) 2 Jan Iseli (2019)
Sweden Sweden - - - -
Türkiye Türkiye 11 Ifayet Calikusu (2019) 11 Ifayet Calikusu (2019)
Experience
Participations
Championships
Finals played
Medals won
Games Played
Games Won
Rookies
Emma Mueller (AUT)
Luis Heinish (AUT)
Leonie Fuchs (AUT)
Christoph Bennet Neumayr (AUT)
Mihajlo Ignjic (BIH)
Marija Savic (BIH)
Aleksa Cincar (BIH)
Ana Klepic (BIH)
Tobias Votava (CZE)
Sofie Krupickova (CZE)
Simon Penicka (CZE)
Ema Kosakova (CZE)
Jacob Schmidt (DEN)
Emilie Holtermann (DEN)
Nikki Jensen (DEN)
Caroline Rasmussen (DEN)
Paula Olivan Salvador (ESP)
Leire Carasa Lazaro (ESP)
Aurora Tesa Fumanal (ESP)
Pablo Lopez Labarta (ESP)
Lukas Jäger (GER)
Joy Sutor (GER)
Leonhard Angrick (GER)
Pauline Walther (GER)
Benjamin Raul KARASZ (HUN)
Lola Olimpia Nagy (HUN)
Ferenc Deli Szilagyi (HUN)
Laura Ildiko Lauchsz (HUN)
Andrea Gilli (ITA)
Giorgia Maurino (ITA)
Alberto Cavallero (ITA)
Rebecca Mariani (ITA)
Kristaps Zass (LAT)
Agate Regza (LAT)
Toms Sondors (LAT)
Marija Seliverstova (LAT)
Emil Kolstoe (NOR)
Sylvi Hausstaetter (NOR)
Fredrik Pedersen (NOR)
Andrine Roenning (NOR)
Ajda Zaveljcina (SLO)
Vid Berlot (SLO)
Pavla Kavcic (SLO)
Lenart Volk (SLO)
Felix Luethold (SUI)
Zoe Schwaller (SUI)
Jonas Feierabend (SUI)
Anja von Arx (SUI)
Vilmer Nygren (SWE)
Astrid Linder (SWE)
Ivan Almeling (SWE)
Matilda Lindberg (SWE)
Muhammed Taha Zenit (TUR)
Burcu Hasil (TUR)
Mustafa Kantar (TUR)
Melisa Comert (TUR)
Ages

Average age of the field: 16.1 years

Youngest
Emil Kolstoe () 15y 1m
Pavla Kavcic () 15y 1m
Simon Penicka () 15y 2m
Pauline Walther () 15y 3m
Zoe Schwaller () 15y 3m
Vid Berlot () 15y 3m
Paula Olivan Salvador () 15y 4m
Oldest
Andrea Gilli () 17y 0m
Ferenc Deli Szilagyi () 16y 11m
Alberto Cavallero () 16y 11m
Jonas Feierabend () 16y 11m
Leire Carasa () 16y 11m
Ema Kosakova () 16y 11m
Marija Seliverstova () 16y 11m
Youngest skips
Paula Olivan Salvador () 15y 4m
Vilmer Nygren () 15y 4m
Sylvi Hausstaetter () 15y 7m
Muhammed Taha Zenit () 15y 8m
Oldest skips
Andrea Gilli () 17y 0m
Felix Luethold () 16y 9m
Emma Mueller () 16y 7m
Mihajlo Ignjic () 16y 6m