Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Canada Canada 8 Emily Deschenes (2023) 1 Mackenzie Zacharias (2020), Kaitlyn Jones (2018), Mary Fay (2016), Kelsey Rocque (2015), Kelsey Rocque (2014), Marliese Miller (2003), Suzanne Gaudet (2001), Melissa McClure (1998), Heather Godberson (1996), Kelly Mackenzie (1995), Kim Gellard (1994), LaDawn Funk (1989), Julie Sutton (1988)
China China 4 Jiayi Jiang (2019) 3 Zixin Wang (2018)
Germany Germany 9 Sara Messenzehl (2023) 5 Daniela Jentsch (2002), Gerrit Müller (1995)
Japan Japan 2 Yuina Miura (2023) 1 Sae Yamamoto (2022)
Korea Korea 6 Bo Bae Kang (2023) 2 Minji Kim (2020), Kyeong-Ae Kim (2014)
Norway Norway 3 Torild Bjørnestad (2023) 1 Linn Githmark (2004)
Scotland Scotland 1 Fay Henderson (2023) 1 Fay Henderson (2023), Hannah Fleming (2012), Eve Muirhead (2011), Eve Muirhead (2009), Eve Muirhead (2008), Sarah Reid (2007), Julia Ewart (1997), Kirsty Hay (1993), Gillian Barr (1992), Kirsty Addison (1990)
Switzerland Switzerland 4 Xenia Schwaller (2023) 1 Tania Grivel (2005), Silvana Tirinzoni (1999)
Sweden Sweden 5 Moa Dryburgh (2023) 1 Isabella Wranå (2017), Anna Hasselborg (2010), Matilda Mattsson (2000), Eva Eriksson (1991)
Türkiye Türkiye 10 Dilsat Yildiz (2018) 8 Dilsat Yildiz (2016)
Experience
Participations
Yui Ueno (JPN) 4
Yuina Miura (JPN) 2
Torild Bjørnestad (NOR) 2
Nora Østgaard (NOR) 2
Ingeborg Forbregd (NOR) 2
Holly Wilkie-Milne (SCO) 2
Xenia Schwaller (SUI) 2
Championships
Yuina Miura (JPN) 1
Yui Ueno (JPN) 1
Robyn Munro (SCO) 1
Laura Watt (SCO) 1
Holly Wilkie-Milne (SCO) 1
Amy Mitchell (SCO) 1
Kim Sutor (GER) 0
Finals played
Yuina Miura (JPN) 2
Yui Ueno (JPN) 2
Robyn Munro (SCO) 1
Laura Watt (SCO) 1
Holly Wilkie-Milne (SCO) 1
Amy Mitchell (SCO) 1
Moa Dryburgh (SWE) 1
Medals won
Yuina Miura (JPN) 2
Yui Ueno (JPN) 2
Torild Bjørnestad (NOR) 1
Nora Østgaard (NOR) 1
Ingeborg Forbregd (NOR) 1
Eilin Kjaerland (NOR) 1
Robyn Munro (SCO) 1
Games Played
Yui Ueno (JPN) 42
Torild Bjørnestad (NOR) 22
Nora Østgaard (NOR) 22
Ingeborg Forbregd (NOR) 22
Holly Wilkie-Milne (SCO) 20
Xenia Schwaller (SUI) 20
Selina Gafner (SUI) 20
Games Won
Yui Ueno (JPN) 20
Torild Bjørnestad (NOR) 15
Nora Østgaard (NOR) 15
Ingeborg Forbregd (NOR) 15
Xenia Schwaller (SUI) 14
Selina Gafner (SUI) 14
Yuina Miura (JPN) 12
Rookies
Myla Plett (CAN)
Alyssa Nedohin (CAN)
Chloe Fediuk (CAN)
Allie Iskiw (CAN)
Kaylee Raniseth (CAN)
Carolina Abdel Halim (GER)
Momoha Tabata (JPN)
Miku Nihira (JPN)
Mikoto Nakajima (JPN)
Hannah Farries (SCO)
Ages

Players with age known: 8 of 31

Average age of the field: 33.7 years

Youngest
Nora Østgaard () 19y 8m
Kim Sutor () 20y 6m
Hannah Farries () 20y 8m
Zoe Antes () 20y 11m
Ingeborg Forbregd () 20y 11m
Xenia Schwaller () 21y 5m
Momoha Tabata () 21y 6m
Oldest
Laura Watt () 124y 1m
Momoha Tabata () 21y 6m
Xenia Schwaller () 21y 5m
Zoe Antes () 20y 11m
Ingeborg Forbregd () 20y 11m
Hannah Farries () 20y 8m
Kim Sutor () 20y 6m
Youngest skips
Xenia Schwaller () 21y 5m
Momoha Tabata () 21y 6m
Oldest skips
Momoha Tabata () 21y 6m
Xenia Schwaller () 21y 5m