Le Gruyère European Curling Championships 2003

Women

COURMAYEUR, Italy
-
12/5/2003 - 12/13/2003

Final Ranking

Position   Association
1 Sweden
Sweden , Härnösands CK
Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Norberg, Anna Bergström, Maria Prytz
2 Switzerland
Switzerland
Luzia Ebnöther, Carmen Küng, Tanya Frei, Nadia Röthlisberger, Laurence Bidaud
3 Denmark
Denmark , Hvidovre CC
Dorthe Holm, Malene Krause, Denise Dupont, Camilla Hansen, Lisa Richardson
4 Scotland
Scotland
Edith Loudon, Karen Addison, Lynn Cameron, Katie Loudon, Jackie Lockhart
5 Italy
Italy
Diana Gaspari, Giulia Lacedelli, Rosa Pompanin, Violetta Caldart, Chiara Olivieri
6 Norway
Norway , Snarøyen CC, Oslo
Dordi Nordby, Hanne Woods, Marianne Haslum, Camilla Holth, Henriette Wang
7 Germany
Germany
Andrea Schöpp, Monika Wagner, Jane Boake-Cope, Anna Hartelt, Sina Irral
8 Russia
Russia
Olga Jarkova, Nkeiruka Ezekh, Yana Nekrasova, Liudmila Privivkova, Angela Tuvaeva
9 Czech Republic
Czech Republic
Pavla Rubasova, Hana Synácková, Lenka Sáfránková, Vera Netusilova, Lenka Danielisova
10 England
England
Fiona Hawker, Kirsty Balfour, Lorna Rettig, Nicola Woodward, Sarah Johnston
11 Finland
Finland
Tiina Kautonen, Kirsi Nykänen, Sari Laakkonen, Minna Malinen, Riikka Louhivuori
12 France
France
Sandrine Morand, Catherine Lefebvre, Audrey Delphino, Sophie Favre-Félix, Frédérique Jacob
13 Wales
Wales
Lesley Gregory, Carolyn Hills, Lesley Carol, Helen Lyon, Blair Hughes
14 Netherlands
Netherlands
Beatrice Miltenburg, Marijke Paulissen-Walschots, Sylvia Van Der Pluijm, Wil Kerkvliet, Hannie Gast
15 Andorra
Andorra
Ana Arce, Sara Pintat, Cyrille Ferrandis, Marie Mercé Pascual
16 Latvia
Latvia
Iveta Stasa, Ieva Piksena, Una Grava-Germane, Zanda Bikshe, Evita Regza
17 Spain
Spain
Montse Marti Salas, Silvia Ferrer Cobo, Silvia Padro Jimenez, Paquita Cladellas Mateu, Arantxa Dominguez Ojer
18 Hungary
Hungary
Ildiko Szekeres, Alexandra Béres, Gyöngyi Nagy, Krisztina Bartalus
19 Bulgaria
Bulgaria
Borislava Petrova, Tatiana Yordanova, Elitza Dimitrova, Marina Velinova
Final
Switzerland
-
Sweden
6 - 7
Finland
-
France
11 - 4
Bronze game
Scotland
-
Denmark
4 - 5
Netherlands
-
Wales
7 - 10
Semifinals
Denmark
-
Switzerland
5 - 6
Sweden
-
Scotland
9 - 3
Finland
-
Wales
13 - 4
Netherlands
-
France
4 - 9

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Sweden Sweden 9 - 0
2 Denmark Denmark 6 - 3
3 Switzerland Switzerland 6 - 3
4 Scotland Scotland 6 - 3
5 Italy Italy 5 - 4
6 Norway Norway 5 - 4
7 Germany Germany 4 - 5
8 Russia Russia 3 - 6
9 Czech Republic Czech Republic 1 - 8
10 England England 0 - 9

B-Tournament, Group A

Position   Association Record
1 Finland Finland 8 - 0
2 France France 6 - 2
2 Netherlands Netherlands 6 - 2
4 Wales Wales 5 - 3
5 Andorra Andorra 3 - 5
6 Latvia Latvia 3 - 5
7 Spain Spain 2 - 6
7 Hungary Hungary 2 - 6
9 Bulgaria Bulgaria 1 - 7

Group A

Draw #1
Scotland
-
Russia
4 - 5
Switzerland
-
Norway
9 - 5
Germany
-
Czech Republic
9 - 2
Italy
-
England
12 - 4
Sweden
-
Denmark
10 - 1
Draw #2
Norway
-
England
10 - 4
Sweden
-
Germany
10 - 4
Switzerland
-
Denmark
8 - 9
Russia
-
Czech Republic
12 - 4
Italy
-
Scotland
4 - 6
Draw #3
Denmark
-
Germany
9 - 8
Russia
-
Italy
5 - 8
Norway
-
Sweden
L - W
Switzerland
-
Scotland
10 - 3
Czech Republic
-
England
11 - 4
Draw #4
Switzerland
-
Sweden
6 - 8
Scotland
-
England
11 - 3
Czech Republic
-
Italy
5 - 8
Germany
-
Norway
6 - 9
Denmark
-
Russia
9 - 1
Draw #5
Russia
-
Norway
3 - 8
Denmark
-
Czech Republic
8 - 2
Scotland
-
Germany
5 - 4
England
-
Sweden
3 - 8
Switzerland
-
Italy
8 - 6
Draw #6
Sweden
-
Czech Republic
8 - 5
Norway
-
Scotland
4 - 10
Russia
-
Switzerland
3 - 5
Denmark
-
Italy
10 - 3
England
-
Germany
4 - 8
Draw #7
England
-
Denmark
5 - 10
Germany
-
Russia
5 - 4
Italy
-
Norway
10 - 9
Czech Republic
-
Switzerland
4 - 10
Scotland
-
Sweden
1 - 8
Draw #8
Germany
-
Italy
4 - 10
England
-
Switzerland
5 - 11
Denmark
-
Scotland
6 - 7
Sweden
-
Russia
10 - 7
Norway
-
Czech Republic
7 - 6
Draw #9
Czech Republic
-
Scotland
5 - 8
Italy
-
Sweden
4 - 9
England
-
Russia
8 - 9
Norway
-
Denmark
7 - 6
Germany
-
Switzerland
6 - 4
Challenge game
Germany
-
Finland
7 - 8
Relegation game
France
-
Czech Republic
2 - 10

B-Tournament, Group A

Draw #1
Finland
-
France
10 - 6
Wales
-
Latvia
10 - 6
Netherlands
-
Bulgaria
18 - 3
Andorra
-
Spain
7 - 9
Draw #2
Spain
-
Netherlands
1 - 12
Latvia
-
France
3 - 10
Hungary
-
Andorra
7 - 12
Wales
-
Bulgaria
11 - 0
Draw #3
Spain
-
Finland
1 - 11
France
-
Bulgaria
10 - 2
Latvia
-
Andorra
14 - 7
Netherlands
-
Hungary
10 - 2
Draw #4
Latvia
-
Hungary
11 - 13
Spain
-
Wales
2 - 10
Finland
-
Netherlands
14 - 2
Andorra
-
France
2 - 10
Draw #5
Netherlands
-
Wales
3 - 8
Finland
-
Latvia
11 - 1
Hungary
-
France
3 - 10
Bulgaria
-
Spain
13 - 4
Draw #6
Bulgaria
-
Hungary
5 - 12
Netherlands
-
Andorra
13 - 8
Finland
-
Wales
9 - 1
Spain
-
Latvia
2 - 10
Draw #7
Hungary
-
Spain
9 - 11
Bulgaria
-
Finland
2 - 15
France
-
Netherlands
3 - 6
Wales
-
Andorra
6 - 7
Draw #8
Hungary
-
Finland
2 - 11
Andorra
-
Bulgaria
12 - 8
France
-
Wales
11 - 10
Latvia
-
Netherlands
4 - 12
Draw #9
France
-
Spain
9 - 2
Bulgaria
-
Latvia
8 - 12
Andorra
-
Finland
1 - 12
Wales
-
Hungary
10 - 1