European Mixed Curling Championship 2008

Mixed

KITZBÜHEL, Austria
Mercedes Benz Sportpark
9/22/2008 - 9/27/2008

Final Ranking

Position   Association
1 Germany
Germany , SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen
Rainer Schöpp, Andrea Schöpp, Sebastian Jacoby, Melanie Robillard, Helmar Erlewein, Monika Wagner
2 Czech Republic
Czech Republic
Jirí Snítil, Hana Synácková, Martin Snítil, Karolina Pilaròvá, Katerina Kobosilova, Sune Frederiksen
3 Sweden
Sweden , Karlstads CK
Niklas Edin, Anna Hasselborg, Eric Carlsén, Sabina Kraupp
4 Russia
Russia , Moskvitch CC, Moscow
Alexander Kirikov, Yana Nekrasova, Petr Dron, Galina Arsenkina, Victor Kornev, Anna Sidorova
5 Scotland
Scotland
Alan Smith, Gillian Howard, David Mundell, Karen Strang
6 Denmark
Denmark , Tårnby CC
Joel Ostrowski, Camilla Jensen, Søren Jensen, Jeanne Ellegaard
7 Switzerland
Switzerland , Dübendorf CC
Christian Moser, Niki Goridis, Stefan Luder, Michèle Moser, Esther Neuenschwander, Oliver Wininger
8 Hungary
Hungary
György Nagy, Ildiko Szekeres, Zsombor Rokusfalvy, Boglarka Adam
9 Italy
Italy , CC Tofane, Cortina d'Ampezzo
Antonio Menardi, Giorgia Apollonio, Fabio Alvera, Claudia Alvera, Massimo Antonelli, Lucrezia Salvai
10 England
England
Alan MacDougall, Lana Watson, John Sharp, Suzie Law
11 Finland
Finland , Hyvinkää CC
Jussi Uusipaavalniemi, Jaana Hämäläinen, Paavo Kuosmanen, Kirsi Kaski, Minna Uusipaavalniemi
12 Latvia
Latvia , CC Jelgava
Iveta Stasa-Sarsune, Robert Krusts, Janis Klive, Una Grava-Germane
13 Spain
Spain
Jos‚ Luis Hinojosa de Torres-Peralta, Martina Zurlohe, Jos‚ Maria Rivera Cadierno, Leticia Hinojosa de Torres, Ana Arce, Sergio De Miguel
14 France
France
Lionel Roux, Helène Grieshaber, Xavier Bibollet, Candice Santacru, Alain Contat, Marion Renaud
15 Austria
Austria , CC Traun
Markus Schagerl, Verena Hagenbuchner, Rainer M.M. Ammer, Jasmin Seidl, Armin Kvas, Karin Trauner
16 Ireland
Ireland
Johnjo Kenny, Marie O'Kane, Tony Tierney, Gillian Drury
17 Estonia
Estonia
Andres Jakobson, Reet Taidre, Konstantin Dotsenko, Küllike Ustav, Marcella Tammes, Leo Jakobson
18 Wales
Wales , Deeside CC
Adrian Meikle, Lesley Carol, Andrew Tanner, Irene Murray, Chris Wells
19 Poland
Poland
Marta Szeliga-Frynia, Pawel Frynia, Marianna Das, Arkadiusz Detyniecki, Katarzyna Wicik, Tomasz Korolko
20 Slovakia
Slovakia
Rene Petko, Gabriela Kajanova, Milan Kajan, Jana Janickova
21 Netherlands
Netherlands , CC Utrecht
Margrietha Voskuilen, Jaap Veerman, Esther Romijn, Erik Dijkstra
22 Norway
Norway , Oppdal CC
Joakim Skogvold, André Alfsen, Gina Grøseth, Eli Moen Skaslien
23 Serbia
Serbia
Darko Sovran, Radmila Panzalovic, Bojan Mijatovic, Olivera Momcilovic, Miodrag Kastratovic, Dara Gravara-Stojanovic
Final
Germany
-
Czech Republic
5 - 3
Bronze game
Russia
-
Sweden
4 - 6
Semifinals
Russia
-
Czech Republic
3 - 8
Germany
-
Sweden
7 - 1
Semifinal Challenge game 2
Scotland
-
Germany
3 - 6
Semifinal Challenge game 1
Germany
-
Denmark
12 - 8

Group Standings

Group A

Position   Association Record
1 Czech Republic Czech Republic 6 - 0
2 Switzerland Switzerland 4 - 2
3 Scotland Scotland 4 - 2
4 Latvia Latvia 3 - 3
5 France France 2 - 4
6 Wales Wales 1 - 5
7 Slovakia Slovakia 1 - 5

Group B

Position   Association Record
1 Russia Russia 7 - 0
2 Denmark Denmark 6 - 1
3 Hungary Hungary 5 - 2
4 England England 4 - 3
5 Spain Spain 2 - 5
6 Estonia Estonia 2 - 5
7 Netherlands Netherlands 2 - 5
8 Serbia Serbia 0 - 7

Group A

Draw #1
Switzerland
-
Slovakia
8 - 4
Scotland
-
Wales
9 - 4
Latvia
-
Czech Republic
4 - 9
Draw #2
Czech Republic
-
Wales
7 - 5
Switzerland
-
Latvia
8 - 6
Slovakia
-
France
5 - 4
Draw #3
France
-
Latvia
4 - 5
Wales
-
Switzerland
3 - 10
Scotland
-
Czech Republic
5 - 6
Draw #4
Wales
-
France
1 - 14
Scotland
-
Switzerland
6 - 7
Latvia
-
Slovakia
6 - 4
Draw #5
France
-
Scotland
1 - 9
Slovakia
-
Wales
5 - 7
Switzerland
-
Czech Republic
4 - 5
Draw #6
Slovakia
-
Scotland
3 - 7
Czech Republic
-
France
8 - 4
Wales
-
Latvia
4 - 6
Draw #7
France
-
Switzerland
9 - 5
Latvia
-
Scotland
2 - 10
Czech Republic
-
Slovakia
6 - 3
Tie-break #1
Switzerland
-
Scotland
3 - 4

Group B

Draw #1
Denmark
-
England
7 - 6
Spain
-
Estonia
3 - 4
Hungary
-
Netherlands
7 - 3
Russia
-
Serbia
13 - 2
Draw #2
Netherlands
-
Serbia
8 - 2
Hungary
-
Russia
5 - 8
England
-
Estonia
10 - 4
Denmark
-
Spain
12 - 2
Draw #3
Russia
-
Spain
7 - 5
Denmark
-
Serbia
14 - 2
England
-
Netherlands
7 - 2
Hungary
-
Estonia
7 - 2
Draw #4
Denmark
-
Hungary
6 - 4
Russia
-
England
7 - 5
Serbia
-
Estonia
2 - 14
Netherlands
-
Spain
4 - 7
Draw #5
Estonia
-
Netherlands
3 - 5
Russia
-
Denmark
11 - 3
Spain
-
Serbia
16 - 4
Hungary
-
England
8 - 3
Draw #6
England
-
Spain
14 - 0
Netherlands
-
Russia
2 - 8
Serbia
-
Hungary
1 - 13
Estonia
-
Denmark
2 - 7
Draw #7
Spain
-
Hungary
5 - 11
Serbia
-
England
1 - 13
Estonia
-
Russia
2 - 12
Netherlands
-
Denmark
4 - 8

Group E

Draw #1
Austria
-
Finland
5 - 8
Germany
-
Ireland
8 - 3
Italy
-
Norway
7 - 2
Poland
-
Sweden
2 - 5
Draw #2
Finland
-
Ireland
6 - 8
Austria
-
Germany
9 - 8
Norway
-
Sweden
4 - 6
Italy
-
Poland
5 - 4
Draw #3
Italy
-
Ireland
8 - 5
Poland
-
Germany
1 - 5
Finland
-
Norway
6 - 4
Austria
-
Sweden
1 - 8
Draw #4
Norway
-
Germany
2 - 11
Poland
-
Finland
6 - 7
Sweden
-
Ireland
6 - 5
Austria
-
Italy
3 - 7
Draw #5
Italy
-
Finland
5 - 6
Ireland
-
Norway
3 - 8
Poland
-
Austria
5 - 10
Germany
-
Sweden
5 - 8
Draw #6
Ireland
-
Austria
4 - 9
Norway
-
Poland
4 - 5
Finland
-
Germany
4 - 5
Sweden
-
Italy
5 - 2
Draw #7
Norway
-
Austria
5 - 8
Sweden
-
Finland
7 - 6
Germany
-
Italy
7 - 6
Ireland
-
Poland
6 - 5