X. Paralympic Games 2010

Print

 

Final
Final 1 2 3 4 5 6 7 8     Total
B Canada * 3 1 0 4 0 0 0 0     8
Korea   0 0 1 0 2 2 1 1     7

Mixed

Championship logo
Vancouver Paralympic Centre
VANCOUVER
Canada
3/12/2010 - 3/21/2010
Position Record   Association
1 9 - 2 Canada
Canada , Richmond CC, Richmond, British Columbia
2 7 - 4 Korea
Korea , Wonju Yonsei Dream, Gangwon
3 7 - 5 Sweden
Sweden , Södertälje CK
4 7 - 4 United States of America
United States of America , Utica CC, New York
5 5 - 5 Italy
Italy , Ass. Sportiva Dilettantistica Disabili Sportivi Valdostani, St. Christophe
6 3 - 6 Great Britain
Great Britain
7 3 - 6 Switzerland
Switzerland
8 3 - 6 Germany
Germany , CC Schwenningen
9 3 - 6 Norway
Norway , Halden CC
10 3 - 6 Japan
Japan , Shinshu Chair CC

By association: CANGBRGERITAJPNKORNORSUISWEUSA
By draw: 123456789101112T1SFBF
Show all games

Make a selection above.

Group A

Position   Association Record
1 Canada Canada 7 - 2
2 United States of America United States of America 7 - 2
3 Korea Korea 6 - 3
4 Sweden Sweden 5 - 4
5 Italy Italy 5 - 4
6 Great Britain Great Britain 3 - 6
7 Switzerland Switzerland 3 - 6
8 Germany Germany 3 - 6
9 Norway Norway 3 - 6
10 Japan Japan 3 - 6
Canada
Canada
Richmond CC, Richmond, British Columbia

Fourth (Skip)
Third
Second
Ina Forrest  (Vernon CC, Vernon, British Columbia)
Lead
Sonja Gaudet  (Vernon CC, Vernon, British Columbia)
Alternate
Bruno Yizek  (Ogden Legion CC, Calgary, Alberta)
Team Coach
Team Coach

Germany
Germany
CC Schwenningen

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Great Britain
Great Britain
-

Fourth
Third (Skip)
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Italy
Italy
Ass. Sportiva Dilettantistica Disabili Sportivi Valdostani, St. Christophe

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Angela Menardi  (66 CC, Cortina d'Ampezzo)
Alternate
Emanuele Spelorzi  (Sport di Più, Torino)
Team Coach

Japan
Japan
Shinshu Chair CC

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Korea
Korea
Wonju Yonsei Dream, Gangwon

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Norway
Norway
Halden CC

Fourth (Skip)
Third
Second
Geir Arne Skogstad  (Trondheim CC)
Lead
Lene Tystad  (Trondheim CC)
Alternate
Anne Mette Samdal  (Trondheim CC)
Team Coach

Sweden
Sweden
Södertälje CK

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Patrik Kallin  (Härnösands CK)
Team Coach

Switzerland
Switzerland
-

United States of America
United States of America
Utica CC, New York

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Jacqueline Kapinowski  (Plainfield CC, South Plainfield, New Jersey)
Alternate
Patrick McDonald  (Wine Country CC, Vacaville, California)
Team Coach

3/13/2010
Time A B C D
12:30 PM (1)
KOR - USA
6 - 9
(1)
GBR - CAN
2 - 9
(1)
SWE - SUI
6 - 7
(1)
GER - NOR
10 - 6
6:00 PM (2)
ITA - JPN
6 - 9
(2)
SWE - KOR
4 - 8
(2)
NOR - GBR
7 - 5
(2)
CAN - USA
10 - 5
3/14/2010
Time A B C D
12:30 PM (3)
NOR - CAN
5 - 6
(3)
ITA - SUI
13 - 4
(3)
USA - GER
6 - 5
(3)
JPN - KOR
5 - 7
6:00 PM (4)
SWE - ITA
1 - 9
(4)
JPN - GER
4 - 12
(4)
SUI - GBR
2 - 10

-
3/15/2010
Time A B C D
12:30 PM (5)
GBR - KOR
4 - 7
(5)
NOR - SWE
4 - 6
(5)
JPN - CAN
2 - 13
(5)
USA - ITA
8 - 2
6:00 PM (6)
GER - SUI
3 - 9
(6)
GBR - USA
7 - 8
(6)
KOR - NOR
6 - 9
(6)
SWE - CAN
8 - 4
3/16/2010
Time A B C D
12:30 PM (7)
CAN - SUI
15 - 1
(7)
ITA - GER
6 - 7

-
(7)
NOR - JPN
11 - 3
6:00 PM (8)
USA - SWE
4 - 6
(8)
KOR - ITA
9 - 3
(8)
SUI - JPN
5 - 6
(8)
GBR - GER
9 - 2
3/17/2010
Time A B C D
12:30 PM (9)
CAN - GER
8 - 6
(9)
SWE - GBR
7 - 6
(9)
NOR - USA
8 - 9
(9)
KOR - SUI
9 - 3
6:00 PM (10)
ITA - NOR
9 - 7
(10)
USA - JPN
8 - 3
(10)
CAN - KOR
6 - 4

-
3/18/2010
Time A B C D
12:30 PM (11)
SUI - USA
2 - 8
(11)
GER - KOR
2 - 9
(T1)
ITA - SWE
5 - 6
(11)
GBR - ITA
3 - 6
(11)
JPN - SWE
8 - 7
6:00 PM (12)
JPN - GBR
4 - 10
(12)
SUI - NOR
10 - 4
(12)
GER - SWE
3 - 10
(12)
ITA - CAN
8 - 7
3/20/2010
Time A B C D
10:00 AM (SF)
SWE - CAN
5 - 10

-
(SF)
USA - KOR
5 - 7

-
3:30 PM
-
(F)
CAN - KOR
8 - 7

-
(B)
USA - SWE
5 - 7