Ford World Men's Curling Championship 2013

Print

 

Final
Final 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     Total
B Canada   0 1 0 2 0 0 1 0 2 X     6
Sweden * 2 0 2 0 1 1 0 2 0 X     8

Men

Championship logo
Save-on-Foods Memorial Centre
VICTORIA, British Columbia
Canada
3/30/2013 - 4/7/2013
Position Record   Association
1 9 - 4 Sweden
Sweden , Karlstads CK
2 9 - 5 Canada
Canada , Soo Curlers Association, Sault Ste. Marie, Ontario
3 9 - 5 Scotland
Scotland , Dryfesdale CC
4 7 - 6 Denmark
Denmark , Hvidovre CC
5 6 - 5 Norway
Norway , Snarøyen CC, Oslo
6 6 - 5 China
China , Harbin CC
7 6 - 5 Switzerland
Switzerland , CC Adelboden
8 6 - 5 Czech Republic
Czech Republic , CK Brno
9 5 - 6 United States of America
United States of America , Granite CC, Seattle, Washington
10 3 - 8 Russia
Russia , Moskvitch CC, Moscow
11 3 - 8 Japan
Japan , Karuizawa CC
12 2 - 9 Finland
Finland , M-curling Vantaa

By association: CANCHNCZEDENFINJPNNORRUSSCOSUISWEUSA
By draw: 1234567891011121314151617P1P3SFBF
Show all games

Make a selection above.

Group A

Position   Association Record
1 Scotland Scotland 8 - 3
2 Sweden Sweden 7 - 4
3 Denmark Denmark 7 - 4
4 Canada Canada 7 - 4
5 Norway Norway 6 - 5
6 China China 6 - 5
7 Switzerland Switzerland 6 - 5
8 Czech Republic Czech Republic 6 - 5
9 United States of America United States of America 5 - 6
10 Russia Russia 3 - 8
11 Japan Japan 3 - 8
12 Finland Finland 2 - 9
Canada
Canada
Soo Curlers Association, Sault Ste. Marie, Ontario

China
China
Harbin CC

Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Czech Republic
Czech Republic
CK Brno

Denmark
Denmark
Hvidovre CC

Finland
Finland
M-curling Vantaa

Skip
Third
Jani Sullanmaa  (Hyvinkää CC)
Second
Pauli Jäämies  (Otaniemen Jyllààjàt, Espoo)
Lead
Janne Pitko  (Otaniemen Jyllààjàt, Espoo)
Alternate
Leo Mäkelä  (Hyvinkää CC)
Team Coach

Japan
Japan
Karuizawa CC

Norway
Norway
Snarøyen CC, Oslo

Skip
Third
Thomas Løvold  (Lillehammer CC)
Second
Lead
Alternate
Markus Snøve Høiberg  (Oppdal CC)
Team Coach

Russia
Russia
Moskvitch CC, Moscow

Skip
Third
Second
Alexey Tselousov  (Adamant CC, Saint Petersburg)
Lead
Petr Dron  (Adamant CC, Saint Petersburg)
Alternate
Team Coach

Scotland
Scotland
Dryfesdale CC

Skip
Third
Tom Jr Brewster  (Curl Aberdeen)
Second
Scott Andrews  (Galston Haymouth CC, Ayr)
Lead
Michael Goodfellow  (Stirling Young Curlers / Kilsyth CC)
Alternate
Greg Drummond  (Fothringham CC)
Team Coach

Sweden
Sweden
Karlstads CK

Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Oskar Eriksson  (Lits CC)
Team Coach

Switzerland
Switzerland
CC Adelboden

Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Benoît Schwarz  (CC Genève)
Team Coach

United States of America
United States of America
Granite CC, Seattle, Washington

Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Greg Persinger  (Fairbanks CC, Alaska)
Team Coach

3/30/2013
Time A B C D
2:00 PM (1)
CAN - CHN
7 - 6
(1)
SWE - FIN
7 - 6
(1)
CZE - NOR
8 - 5
(1)
SUI - RUS
6 - 4
7:00 PM (2)
SCO - JPN
7 - 5
(2)
CHN - CZE
12 - 5
(2)
RUS - SWE
5 - 6
(2)
DEN - USA
3 - 8
3/31/2013
Time A B C D
9:00 AM
-
(3)
NOR - SUI
8 - 7
(3)
CAN - FIN
8 - 6

-
2:00 PM (4)
RUS - CZE
6 - 7
(4)
USA - JPN
6 - 7
(4)
SCO - DEN
5 - 4
(4)
SWE - CHN
4 - 5
7:00 PM (5)
FIN - DEN
2 - 9
(5)
SCO - CAN
4 - 9
(5)
USA - SUI
4 - 8
(5)
NOR - JPN
8 - 6
4/1/2013
Time A B C D
9:00 AM (6)
SWE - USA
7 - 6
(6)
DEN - RUS
8 - 6
(6)
JPN - CHN
5 - 7
(6)
SCO - CZE
7 - 3
2:00 PM (7)
CHN - RUS
6 - 3
(7)
FIN - NOR
4 - 7
(7)
SWE - CZE
7 - 4
(7)
CAN - SUI
7 - 2
7:00 PM (8)
DEN - NOR
7 - 5
(8)
CAN - USA
7 - 2
(8)
SUI - SCO
6 - 8
(8)
JPN - FIN
5 - 6
4/2/2013
Time A B C D
9:00 AM (9)
CZE - CAN
6 - 4
(9)
SWE - SUI
9 - 8
(9)
FIN - RUS
6 - 7
(9)
CHN - NOR
4 - 5
2:00 PM (10)
JPN - SWE
10 - 8
(10)
RUS - SCO
4 - 6
(10)
CHN - USA
8 - 10
(10)
CZE - DEN
5 - 6
7:00 PM (11)
FIN - SUI
5 - 7
(11)
JPN - DEN
4 - 7
(11)
NOR - CAN
7 - 10
(11)
USA - SCO
8 - 6
4/3/2013
Time A B C D
8:30 AM (12)
NOR - SCO
4 - 8
(12)
USA - FIN
7 - 6
(12)
DEN - SUI
4 - 7
(12)
JPN - CAN
10 - 8
1:30 PM (13)
CAN - RUS
8 - 5
(13)
SUI - CHN
4 - 5
(13)
CZE - FIN
9 - 6
(13)
NOR - SWE
6 - 5
7:00 PM (14)
USA - CZE
8 - 9
(14)
SCO - SWE
8 - 7
(14)
RUS - JPN
6 - 5
(14)
DEN - CHN
7 - 6
4/4/2013
Time A B C D
9:00 AM (15)
SWE - DEN
7 - 6
(15)
CZE - JPN
10 - 5
(15)
SCO - CHN
7 - 4
(15)
RUS - USA
7 - 5
2:00 PM (16)
SUI - JPN
8 - 5
(16)
DEN - CAN
7 - 3
(16)
USA - NOR
9 - 7
(16)
FIN - SCO
10 - 9
7:00 PM (17)
CHN - FIN
8 - 5
(17)
NOR - RUS
11 - 3
(17)
CAN - SWE
7 - 11
(17)
SUI - CZE
6 - 3
4/5/2013
Time A B C D
7:00 PM
-
(P1)
SCO - SWE
5 - 6

-

-
4/6/2013
Time A B C D
11:00 AM
-
(P3)
CAN - DEN
8 - 6

-

-
4:00 PM
-
(SF)
CAN - SCO
6 - 3

-

-
4/7/2013
Time A B C D
11:00 AM
-
(B)
SCO - DEN
7 - 6

-

-
4:00 PM
-
(F)
CAN - SWE
6 - 8

-

-

Colin Campbell Award

Niklas EdinSweden