Ford World Women's Curling Championship 2014

Print

 

Final
Final 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     Total
B Canada * 0 0 2 0 2 0 1 0 0 X     5
Switzerland   0 0 0 2 0 1 0 3 3 X     9

Women

Championship logo
Harbour Station
SAINT JOHN, NEW BRUNSWICK
Canada
3/15/2014 - 3/23/2014
Position Record   Association
1 11 - 3 Switzerland
Switzerland , CC Flims
2 11 - 2 Canada
Canada , Ottawa CC, Ontario
3 9 - 4 Russia
Russia , Moskvitch CC, Moscow
4 10 - 5 Korea
Korea , Gyenggi-Province
5 8 - 4 Sweden
Sweden , SkellefteƄ CK
6 6 - 5 United States of America
United States of America , St Paul CC, Minnesota
7 6 - 5 China
China , Heilongjiang CC, Harbin
8 3 - 8 Germany
Germany , SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen
9 3 - 8 Czech Republic
Czech Republic , CC Sokol Liboc, Praha
10 2 - 9 Denmark
Denmark , Hvidovre CC
11 2 - 9 Scotland
Scotland , Currie & Balerno CC, Edinburgh
12 1 - 10 Latvia
Latvia , SC OndulatB, Riga

By association: CANCHNCZEDENGERKORLATRUSSCOSUISWEUSA
By draw: 1234567891011121314151617T1P1P3SFBF
Show all games

Make a selection above.

Group A

Position   Association Record
1 Canada Canada 10 - 1
2 Switzerland Switzerland 9 - 2
3 Russia Russia 8 - 3
4 Korea Korea 8 - 3
5 Sweden Sweden 8 - 3
6 United States of America United States of America 6 - 5
7 China China 6 - 5
8 Germany Germany 3 - 8
9 Czech Republic Czech Republic 3 - 8
10 Denmark Denmark 2 - 9
11 Scotland Scotland 2 - 9
12 Latvia Latvia 1 - 10
Canada
Canada
Ottawa CC, Ontario

Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Stephanie LeDrew  (Sarnia Golf & Curling Club. Ontario)
Team Coach

China
China
Heilongjiang CC, Harbin

Skip
Third
Yilun Jiang  (Harbin CC)
Second
Rui Wang  (Harbin CC)
Lead
Jinli Liu  (Harbin CC)
Alternate
Qiutong She  (Harbin CC)
Team Coach

Czech Republic
Czech Republic
CC Sokol Liboc, Praha

Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Alzbeta Baudysova  (CC Dion, Praha)
Team Coach

Denmark
Denmark
Hvidovre CC

Germany
Germany
SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen

Skip
Third
Second
Nicole Muskatewitz  (Baden Hills Golf & Curling Club)
Lead
Alternate
Team Coach

Korea
Korea
Gyenggi-Province

Fourth
Third (Skip)
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Latvia
Latvia
SC OndulatB, Riga

Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Russia
Russia
Moskvitch CC, Moscow

Scotland
Scotland
Currie & Balerno CC, Edinburgh

Skip
Third
Rachael Simms  (Airleywight Ladies CC, Perth)
Second
Rhiann Macleod  (Petroleum CC)
Lead
Barbara McPake  (Keir CC)
Alternate
Hannah Fleming  (Lockerbie CC)
Team Coach

Sweden
Sweden
Skellefteå CK

Fourth
Third
Second
Lead (Skip)
Alternate
Sara McManus  (CK Granit-Gävle)
Team Coach

Switzerland
Switzerland
CC Flims

United States of America
United States of America
St Paul CC, Minnesota

Skip
Third
Nicole Joraanstad  (Madison CC, Wisconsin)
Second
Natalie Nicholson  (Bemidji CC, Minnesota)
Lead
Alternate
Team Coach

3/15/2014
Time A B C D
2:30 PM (1)
SCO - LAT
6 - 8
(1)
KOR - DEN
11 - 8
(1)
RUS - CAN
5 - 7
(1)
CZE - SWE
5 - 10
7:30 PM (2)
GER - SUI
4 - 10
(2)
LAT - RUS
2 - 10
(2)
SWE - KOR
13 - 4
(2)
USA - CHN
12 - 5
3/16/2014
Time A B C D
9:30 AM
-
(3)
CAN - CZE
8 - 5
(3)
SCO - DEN
5 - 7

-
2:30 PM (4)
SWE - RUS
4 - 7
(4)
CHN - SUI
3 - 6
(4)
GER - USA
5 - 6
(4)
KOR - LAT
7 - 4
7:30 PM (5)
DEN - USA
2 - 13
(5)
GER - SCO
5 - 6
(5)
CHN - CZE
11 - 5
(5)
CAN - SUI
2 - 8
3/17/2014
Time A B C D
9:30 AM (6)
KOR - CHN
6 - 8
(6)
USA - SWE
5 - 8
(6)
SUI - LAT
8 - 2
(6)
GER - RUS
3 - 7
2:30 PM (7)
LAT - SWE
3 - 10
(7)
DEN - CAN
2 - 8
(7)
KOR - RUS
6 - 5
(7)
SCO - CZE
6 - 4
7:30 PM (8)
USA - CAN
3 - 9
(8)
SCO - CHN
7 - 8
(8)
CZE - GER
5 - 8
(8)
SUI - DEN
7 - 3
3/18/2014
Time A B C D
9:30 AM (9)
RUS - SCO
10 - 4
(9)
KOR - CZE
8 - 5
(9)
DEN - SWE
2 - 7
(9)
LAT - CAN
4 - 8
2:30 PM (10)
SUI - KOR
2 - 9
(10)
SWE - GER
11 - 4
(10)
LAT - CHN
5 - 9
(10)
RUS - USA
8 - 5
7:30 PM (11)
DEN - CZE
4 - 8
(11)
SUI - USA
8 - 6
(11)
CAN - SCO
8 - 3
(11)
CHN - GER
6 - 4
3/19/2014
Time A B C D
9:30 AM (12)
CAN - GER
7 - 5
(12)
CHN - DEN
9 - 3
(12)
USA - CZE
7 - 6
(12)
SUI - SCO
10 - 5
2:30 PM (13)
SCO - SWE
7 - 8
(13)
CZE - LAT
10 - 2
(13)
RUS - DEN
7 - 4
(13)
CAN - KOR
10 - 3
7:30 PM (14)
CHN - RUS
2 - 10
(14)
GER - KOR
4 - 9
(14)
SWE - SUI
3 - 5
(14)
USA - LAT
7 - 3
3/20/2014
Time A B C D
9:30 AM (15)
KOR - USA
8 - 6
(15)
RUS - SUI
8 - 5
(15)
GER - LAT
6 - 4
(15)
SWE - CHN
10 - 5
2:30 PM (16)
CZE - SUI
5 - 9
(16)
USA - SCO
8 - 4
(16)
CHN - CAN
4 - 6
(16)
DEN - GER
5 - 10
7:30 PM (17)
LAT - DEN
4 - 10
(17)
CAN - SWE
9 - 6
(17)
SCO - KOR
5 - 10
(17)
CZE - RUS
8 - 7
3/21/2014
Time A B C D
2:30 PM
-

-
(T1)
KOR - SWE
7 - 5

-
7:30 PM
-
(P1)
CAN - SUI
8 - 3

-

-
3/22/2014
Time A B C D
9:00 AM
-
(P3)
KOR - RUS
7 - 5

-

-
2:00 PM
-
(SF)
KOR - SUI
3 - 7

-

-
3/23/2014
Time A B C D
12:00 PM
-
(B)
RUS - KOR
7 - 6

-

-
7:30 PM
-
(F)
CAN - SUI
5 - 9

-

-

Frances Brodie Award

Alison KreviazukCanada