Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Canada Canada 4 Braeden Moskowy (2011) 1 Charley Thomas (2007), Charley Thomas (2006), Kyle George (2005), Steve Laycock (2003), David Hamblin (2002), Brad Gushue (2001), Brad Kuhn (2000), John Morris (1999), John Morris (1998), Colin Davison (1994), James "Jim" Sullivan (1988), Bobby Ursel (1985), John Base (1983), Paul Gowsell (1978), Bill Jenkins (1977), Paul Gowsell (1976)
China China 7 Ji Hui Huang (2011) 4 Yansong Ji (2010), Bin Jiang Wang (2006)
Czech Republic Czech Republic 9 Lukas Klima (2011) 7 Vit Nekovarik (1999)
Finland Finland 8 Iiro Sipola (2011) 2 Perttu Piilo (1997)
Italy Italy 10 Giorgio da Rin (2006) 7 Joel Retornaz (2004)
Norway Norway 3 Steffen Mellemseter (2011) 2 Pål Trulsen (1983)
Scotland Scotland 5 John Penny (2011) 1 James Dryburgh (1996), Tom Jr Brewster (1995), Craig Wilson (1993), Alan MacDougall (1991), Douglas Dryburgh (1987), David Aitken (1986), Peter Wilson (1981), Andrew McQuistin (1980)
Switzerland Switzerland 2 Peter de Cruz (2011) 1 Peter de Cruz (2010), Ralph Stöckli (1997), Stefan Heilman (1992), Stefan Traub (1990)
Sweden Sweden 1 Oskar Eriksson (2011) 1 Oskar Eriksson (2011), Niklas Edin (2004), Peter Lindholm (1989), Sören Grahn (1982), Jan Ullsten (1975)
United States of America United States of America 6 Aaron Wald (2011) 1 Chris Plys (2008), Al Edwards (1984), Donald Jr Barcome (1979)
Experience
Participations
Markus Snøve Høiberg (NOR) 5
Iiro Sipola (FIN) 2
Magnus Nedregotten (NOR) 2
Dominik Märki (SUI) 2
Benoît Schwarz (SUI) 2
Xiuyue Ma (CHN) 1
Lukas Klima (CZE) 1
Championships
Dominik Märki (SUI) 1
Benoît Schwarz (SUI) 1
Xiuyue Ma (CHN) 0
Lukas Klima (CZE) 0
Marek Cernovsky (CZE) 0
Samuel Mokris (CZE) 0
Jakub Splavec (CZE) 0
Finals played
Dominik Märki (SUI) 2
Benoît Schwarz (SUI) 2
Kerr Drummond (SCO) 1
Xiuyue Ma (CHN) 0
Lukas Klima (CZE) 0
Marek Cernovsky (CZE) 0
Samuel Mokris (CZE) 0
Medals won
Dominik Märki (SUI) 2
Benoît Schwarz (SUI) 2
Markus Snøve Høiberg (NOR) 1
Magnus Nedregotten (NOR) 1
Sander Rølvåg (NOR) 1
Eirik Mjøen (NOR) 1
Kerr Drummond (SCO) 1
Games Played
Markus Snøve Høiberg (NOR) 51
Benoît Schwarz (SUI) 24
Magnus Nedregotten (NOR) 21
Iiro Sipola (FIN) 18
Sander Rølvåg (NOR) 11
Kerr Drummond (SCO) 11
Lukas Klima (CZE) 10
Games Won
Markus Snøve Høiberg (NOR) 26
Benoît Schwarz (SUI) 18
Magnus Nedregotten (NOR) 13
Kerr Drummond (SCO) 9
Sander Rølvåg (NOR) 7
Iiro Sipola (FIN) 6
Xiuyue Ma (CHN) 4
Rookies
Brendan Bottcher (CAN)
Evan Asmussen (CAN)
Landon Bucholz (CAN)
Bryce Bucholz (CAN)
Parker Konschuh (CAN)
Shicheng Xiao (CHN)
Dongxu Jiang (CHN)
Zhilin Shao (CHN)
Zhongbao Zhang (CHN)
Jan Zelingr (CZE)
Kim Malmi (FIN)
Andrea Pilzer (ITA)
Amos Mosaner (ITA)
Daniele Ferrazza (ITA)
Roberto Arman (ITA)
Sebastiano Arman (ITA)
Sebastian Mellemseter (NOR)
Kyle Smith (SCO)
Thomas Muirhead (SCO)
Kyle Waddell (SCO)
Hammy Jr McMillan (SCO)
Daniel Schifferli (SUI)
Patrick Kaser (SUI)
Raphael Märki (SUI)
Rasmus Wranå (SWE)
Jordan Wåhlin (SWE)
Daniel Lövstrand (SWE)
Axel Sjöberg (SWE)
Stephen Dropkin (USA)
Korey Dropkin (USA)
Thomas Howell (USA)
Derek Corbett (USA)
Cameron Ross (USA)
Ages

Players with age known: 44 of 49

Average age of the field: 19.4 years

Youngest
Sebastiano Arman () 15y 1m
Axel Sjöberg () 16y 8m
Korey Dropkin () 16y 8m
Zhilin Shao () 16y 8m
Thomas Muirhead () 16y 10m
Amos Mosaner () 16y 11m
Rasmus Wranå () 17y 3m
Oldest
Samuel Mokris () 21y 7m
Iiro Sipola () 21y 7m
Shicheng Xiao () 21y 7m
Stephen Dropkin () 21y 7m
Sander Rølvåg () 21y 6m
Esko Sinisalo () 21y 6m
Dominik Märki () 21y 4m
Youngest skips
Rasmus Wranå () 17y 3m
Kyle Smith () 19y 7m
Brendan Bottcher () 20y 2m
Andrea Pilzer () 20y 6m
Oldest skips
Iiro Sipola () 21y 7m
Stephen Dropkin () 21y 7m
Dominik Märki () 21y 4m
Lukas Klima () 21y 0m