Background Facts

Please note that the information is calculated as of the tournament start date and is not updated thereafter.

Teams
  Association Latest result Best Result
Canada Canada 8 Landan Rooney (2023) 1 Jacques Gauthier (2020), Tyler Tardi (2019), Tyler Tardi (2018), Braden Calvert (2015), Brendan Bottcher (2012), Charley Thomas (2007), Charley Thomas (2006), Kyle George (2005), Steve Laycock (2003), David Hamblin (2002), Brad Gushue (2001), Brad Kuhn (2000), John Morris (1999), John Morris (1998), Colin Davison (1994), James "Jim" Sullivan (1988), Bobby Ursel (1985), John Base (1983), Paul Gowsell (1978), Bill Jenkins (1977), Paul Gowsell (1976)
China China 1 Xueqing Fei (2023) 1 Xueqing Fei (2023)
Denmark Denmark 8 Tobias Thune Jacobsen (2016) 1 Rasmus Stjerne (2009)
Germany Germany 2 Benjamin Kapp (2023) 2 Benjamin Kapp (2023), Benjamin Kapp (2022), Daniel Herberg (1995), Daniel Herberg (1994)
Italy Italy 5 Giacomo Colli (2023) 5 Giacomo Colli (2023), Amos Mosaner (2014)
Norway Norway 4 Lukas Høstmælingen (2023) 2 Pål Trulsen (1983)
New Zealand New Zealand 10 William Becker (2022) 6 Matthew Neilson (2019)
Scotland Scotland 3 Orrin Carson (2023) 1 James Craik (2022), Bruce Mouat (2016), Kyle Smith (2013), James Dryburgh (1996), Tom Jr Brewster (1995), Craig Wilson (1993), Alan MacDougall (1991), Douglas Dryburgh (1987), David Aitken (1986), Peter Wilson (1981), Andrew McQuistin (1980)
Switzerland Switzerland 6 Jan Iseli (2023) 1 Yannick Schwaller (2014), Peter de Cruz (2010), Ralph Stöckli (1997), Stefan Heilman (1992), Stefan Traub (1990)
United States of America United States of America 7 Ethan Sampson (2023) 1 Chris Plys (2008), Al Edwards (1984), Donald Jr Barcome (1979)
Experience
Participations
Francesco De Zanna (ITA) 3
Benjamin Kapp (GER) 2
Felix Messenzehl (GER) 2
Johannes Scheuerl (GER) 2
Stefano Gilli (ITA) 2
Lukas Høstmælingen (NOR) 2
Tinius Haslev Nordbye (NOR) 2
Championships
Benjamin Kapp (GER) 0
Felix Messenzehl (GER) 0
Johannes Scheuerl (GER) 0
Mario Trevisiol (GER) 0
Adrian Enders (GER) 0
Francesco De Zanna (ITA) 0
Stefano Gilli (ITA) 0
Finals played
Benjamin Kapp (GER) 2
Felix Messenzehl (GER) 2
Johannes Scheuerl (GER) 2
Mario Trevisiol (GER) 1
Adrian Enders (GER) 1
Francesco De Zanna (ITA) 0
Stefano Gilli (ITA) 0
Medals won
Benjamin Kapp (GER) 2
Felix Messenzehl (GER) 2
Johannes Scheuerl (GER) 2
Mario Trevisiol (GER) 1
Adrian Enders (GER) 1
Orrin Carson (SCO) 1
Logan Carson (SCO) 1
Games Played
Francesco De Zanna (ITA) 27
Benjamin Kapp (GER) 22
Felix Messenzehl (GER) 22
Johannes Scheuerl (GER) 22
Tinius Haslev Nordbye (NOR) 22
Magnus Lilleboe (NOR) 22
Lukas Høstmælingen (NOR) 12
Games Won
Benjamin Kapp (GER) 16
Felix Messenzehl (GER) 16
Johannes Scheuerl (GER) 16
Tinius Haslev Nordbye (NOR) 11
Magnus Lilleboe (NOR) 11
Francesco De Zanna (ITA) 10
Mario Trevisiol (GER) 8
Rookies
Johnson Tao (CAN)
Jaedon Neuert (CAN)
Zachary Davies (CAN)
Adam Naugler (CAN)
Liqiunan Tao (CHN)
Bowen He (CHN)
Chen Wen Jie Liu (CHN)
Jonathan Vilandt (DEN)
Alexander Qvist (DEN)
Kasper Jurlander Boege (DEN)
Eskil Eriksen (NOR)
Harald Daehlin (NOR)
Jed Nevill (NZL)
Hamish Gallacher (SCO)
Manuel Jermann (SUI)
Yannick Jermann (SUI)
Kenjo Von Allmen (SUI)
Simon Hanhart (SUI)
Wesley Wendling (USA)
Jackson Bestland (USA)
Jackson Armstrong (USA)
Caden Hebert (USA)
Ages

Players with age known: 8 of 42

Average age of the field: 20.8 years

Youngest
Jonathan Vilandt () 18y 8m
Lukas Høstmælingen () 20y 7m
William Becker () 20y 11m
Johannes Scheuerl () 21y 2m
Francesco De Zanna () 21y 4m
Jaedon Neuert () 21y 5m
Kevin Tuma () 21y 6m
Oldest
Benjamin Kapp () 21y 7m
Kevin Tuma () 21y 6m
Jaedon Neuert () 21y 5m
Francesco De Zanna () 21y 4m
Johannes Scheuerl () 21y 2m
William Becker () 20y 11m
Lukas Høstmælingen () 20y 7m
Youngest skips
Lukas Høstmælingen () 20y 7m
Benjamin Kapp () 21y 7m
Oldest skips
Benjamin Kapp () 21y 7m
Lukas Høstmælingen () 20y 7m