European Junior Challenge Competition 2009

Print

 

Final
Final 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     Total
A France * 0 1 0 0 0 0 0 X X X     1
Scotland   0 0 1 1 0 0 3 X X X     5

Men

Tårnby Curling Club
KØPENHAVN
Denmark
1/2/2009 - 1/8/2009
Position Record   Association
1 7 - 0 Scotland
Scotland , Dunkeld CC, Pitlochry
2 7 - 1 Russia
Russia , Moskvitch CC, Moscow
3 5 - 2 France
France , St Gervais CC
4 4 - 2 Latvia
Latvia , CC Jelgava
5 4 - 2 Czech Republic
Czech Republic , CC Artima, Praha
6 3 - 2 Finland
Finland , Hyvinkää CC
7 3 - 3 Estonia
Estonia , CC Arenaria
8 1 - 4 Italy
Italy , Cortina CC, Cortina d'Ampezzo
9 2 - 4 Netherlands
Netherlands , CC PWA, Zoetermeer
10 1 - 4 Poland
Poland , "Axel" Torun CC
11 1 - 5 Slovakia
Slovakia
12 1 - 4 Belgium
Belgium , CC Flanders
13 0 - 6 Spain
Spain , No Name CC

By association: BELCZEESPESTFINFRAITALATNEDPOLRUSSCOSVK
By draw: 1234567SFSF
Show all games

Make a selection above.

Group A

Position   Association Record
1 Scotland Scotland 6 - 0
2 Russia Russia 5 - 1
3 Czech Republic Czech Republic 4 - 2
4 Estonia Estonia 3 - 3
5 Netherlands Netherlands 2 - 4
6 Slovakia Slovakia 1 - 5
7 Spain Spain 0 - 6

Group B

Position   Association Record
1 France France 5 - 0
2 Latvia Latvia 4 - 1
3 Finland Finland 3 - 2
4 Italy Italy 1 - 4
5 Poland Poland 1 - 4
6 Belgium Belgium 1 - 4
Belgium
Belgium
CC Flanders

Czech Republic
Czech Republic
CC Artima, Praha

Skip
Third
Lukas Klima  (CC Zbraslav)
Second
Tomas Paul  (CC Zbraslav)
Lead
David Jirounek  (CC Savona, Praha)
Alternate
Jiri Deyl  (CC Kolibris, Praha)
Team Coach

Estonia
Estonia
CC Arenaria

Skip
Third
Siim Sildnik  (CC Pumastusimport, Tallinn)
Second
Lead
Team Coach

Finland
Finland
Hyvinkää CC

France
France
St Gervais CC

Italy
Italy
Cortina CC, Cortina d'Ampezzo

Skip
Third
Andrea Pilzer  (CC Lago Santo, Cembra)
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Latvia
Latvia
CC Jelgava

Netherlands
Netherlands
CC PWA, Zoetermeer

Poland
Poland
"Axel" Torun CC

Russia
Russia
Moskvitch CC, Moscow

Skip
Third
Second
Lead
Alternate
Valentin Demenkov  (CSKA St Petersburg)
Team Coach

Scotland
Scotland
Dunkeld CC, Pitlochry

Skip
Third
Greg Drummond  (Forfar CC)
Second
Scott MacLeod  (Blair Atholl CC)
Lead
Scott Andrews  (Ayr CC)
Alternate
Michael Goodfellow  (Ayr CC)
Team Coach

Slovakia
Slovakia
-

Fourth
Third (Skip)
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Spain
Spain
No Name CC

Skip
Third
Sergio Vez Labrador  (Iparpolo CC, Vitoria-Gasteiz)
Second
Lead
Pello Roldán de Aranguiz Lahora  (Iparpolo CC, Vitoria-Gasteiz)
Alternate
Team Coach

1/3/2009
Time A B C D E
5:00 PM (1)
NED - SVK
10 - 6
(1)
ESP - SCO
3 - 9
(1)
CZE - EST
7 - 5
(1)
LAT - BEL
6 - 4
(1)
FIN - POL
8 - 5
1/4/2009
Time A B C D E
8:00 AM (2)
CZE - SCO
3 - 7
(2)
EST - NED
8 - 5
(2)
SVK - RUS
3 - 7
(2)
FRA - ITA
6 - 2
(2)
FIN - BEL
7 - 1
4:00 PM (3)
ESP - CZE
2 - 8
(3)
EST - RUS
3 - 8
(3)
SCO - NED
9 - 3
(3)
POL - FRA
5 - 7
(3)
LAT - ITA
7 - 1
1/5/2009
Time A B C D E
8:00 AM (4)
ITA - FIN
1 - 11

-
(4)
BEL - POL
3 - 8
(4)
FRA - LAT
5 - 4

-
12:00 PM (4)
RUS - NED
4 - 3

-

-
(4)
SVK - CZE
1 - 7
(4)
EST - ESP
10 - 4
4:00 PM
-
(5)
FRA - BEL
6 - 1

-
(5)
ITA - POL
8 - 4

-
8:00 PM (5)
SVK - EST
2 - 4
(5)
NED - ESP
9 - 5
(5)
LAT - FIN
5 - 4

-
(5)
RUS - SCO
3 - 4
1/6/2009
Time A B C D E
8:00 AM (6)
SCO - SVK
6 - 2
(6)
RUS - ESP
9 - 3
(6)
NED - CZE
3 - 6
(6)
POL - LAT
3 - 7
(6)
FIN - FRA
2 - 7
4:00 PM (7)
CZE - RUS
3 - 6

-
(7)
SCO - EST
6 - 3
(6)
BEL - ITA
7 - 6
(7)
ESP - SVK
6 - 8
1/7/2009
Time A B C D E
10:30 AM (F)
FRA - SCO
1 - 5
(SF)
LAT - RUS
2 - 8

-

-

-
3:30 PM
-
(S)
RUS - FRA
7 - 4

-

-

-