CPT World Women's Curling Championship 2017

Print

 

Final
Final 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10     Total
A Russia   0 0 0 0 1 0 2 0 X X     3
Canada * 0 2 1 0 0 3 0 2 X X     8

Women

Capital Gymnasium
BEIJING
China
3/18/2017 - 3/26/2017
Position Record   Association
1 13 - 0 Canada
Canada , Ottawa CC, Ontario
2 9 - 5 Russia
Russia , Moskvitch CC, Moscow
3 8 - 5 Scotland
Scotland , Dunkeld CC, Pitlochry
4 9 - 5 Sweden
Sweden , Sundbybergs CK
5 6 - 5 United States of America
United States of America , Madison CC, Wisconsin
6 5 - 6 Korea
Korea , GyeongBuk Uiseong CC
7 5 - 6 Czech Republic
Czech Republic , CC Sokol Liboc, Praha
8 5 - 6 Switzerland
Switzerland , CC Baden Regio, Baden
9 5 - 6 Germany
Germany , CC F├╝ssen
10 3 - 8 Italy
Italy , CC Lago Santo, Cembra
11 2 - 9 China
China , Harbin CC
12 1 - 10 Denmark
Denmark , Hvidovre CC

By association: CANCHNCZEDENGERITAKORRUSSCOSUISWEUSA
By draw: 1234567891011121314151617P1P3SFBF
Show all games

Make a selection above.

Group A

Position   Association Record
1 Canada Canada 11 - 0
2 Russia Russia 8 - 3
3 Sweden Sweden 8 - 3
4 Scotland Scotland 7 - 4
5 United States of America United States of America 6 - 5
6 Korea Korea 5 - 6
7 Czech Republic Czech Republic 5 - 6
8 Switzerland Switzerland 5 - 6
9 Germany Germany 5 - 6
10 Italy Italy 3 - 8
11 China China 2 - 9
12 Denmark Denmark 1 - 10
Canada
Canada
Ottawa CC, Ontario

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

China
China
Harbin CC

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Czech Republic
Czech Republic
CC Sokol Liboc, Praha

Denmark
Denmark
Hvidovre CC

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Germany
Germany
CC Füssen

Fourth (Skip)
Third
Josephine Obermann  (CC Schwenningen)
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Italy
Italy
CC Lago Santo, Cembra

Fourth (Skip)
Third
Veronica Zappone  (3S Sys-tek, Pinerolo)
Second
Denise Pimpini  (Draghi Curling Club Torino a.s.d. , Torino)
Lead
Arianna Losano  (SC Pinerolo)
Alternate
Chiara Olivieri  (CC Tofane, Cortina d'Ampezzo)
Team Coach

Korea
Korea
GyeongBuk Uiseong CC

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Team Coach
Team Coach

Russia
Russia
Moskvitch CC, Moscow

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Alina Kovaleva  (Adamant CC, Saint Petersburg)
Team Coach
Team Coach

Scotland
Scotland
Dunkeld CC, Pitlochry

Fourth (Skip)
Third
Anna Sloan  (Hutton CC, Lockerbie)
Second
Vicki Adams  (Portpatrick CC, Stranraer)
Lead
Lauren Gray  (Balfron CC)
Alternate
Kelly Schafer  (Swift Current CC)
Team Coach

Sweden
Sweden
Sundbybergs CK

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

Switzerland
Switzerland
CC Baden Regio, Baden

Fourth (Skip)
Third
Second
Lead
Alternate
Team Coach

United States of America
United States of America
Madison CC, Wisconsin

Fourth (Skip)
Third
Tabitha Peterson  (St Paul CC, Minnesota)
Second
Aileen Geving  (Duluth CC, Minnesota)
Lead
Alternate
Cory Christensen  (Duluth CC, Minnesota)
Team Coach

3/18/2017
Time A B C D
1:00 PM (1)
USA - SCO
8 - 9
(1)
ITA - SWE
4 - 7
(1)
SUI - GER
7 - 5
(1)
CHN - CAN
3 - 9
7:00 PM (2)
DEN - CZE
5 - 6
(2)
GER - CAN
2 - 6
(2)
KOR - RUS
6 - 9
(2)
SWE - USA
8 - 10
3/19/2017
Time A B C D
9:00 AM
-
(3)
SUI - CHN
8 - 7
(3)
ITA - SCO
7 - 6

-
2:00 PM (4)
CAN - RUS
10 - 9
(4)
USA - CZE
3 - 7
(4)
SWE - DEN
7 - 4
(4)
KOR - GER
6 - 10
7:00 PM (5)
KOR - ITA
7 - 4
(5)
SCO - RUS
10 - 7
(5)
CZE - CHN
8 - 7
(5)
SUI - DEN
12 - 4
3/20/2017
Time A B C D
9:00 AM (6)
GER - SWE
4 - 6
(6)
DEN - KOR
7 - 8
(6)
USA - CAN
5 - 7
(6)
RUS - CZE
9 - 7
2:00 PM (7)
CHN - KOR
7 - 6
(7)
CZE - ITA
6 - 8
(7)
RUS - SUI
7 - 12
(7)
DEN - SCO
2 - 7
7:00 PM (8)
ITA - USA
4 - 9
(8)
CAN - SUI
8 - 6
(8)
SCO - SWE
3 - 7
(8)
GER - CHN
10 - 7
3/21/2017
Time A B C D
9:00 AM (9)
RUS - GER
8 - 4
(9)
USA - DEN
7 - 6
(9)
CAN - KOR
9 - 8
(9)
CZE - SWE
4 - 10
2:00 PM (10)
SUI - CZE
7 - 10
(10)
SCO - KOR
6 - 10
(10)
DEN - CHN
5 - 7
(10)
RUS - ITA
11 - 1
7:00 PM (11)
CAN - SCO
8 - 2
(11)
SWE - SUI
9 - 4
(11)
ITA - GER
5 - 7
(11)
CHN - USA
5 - 7
3/22/2017
Time A B C D
9:00 AM (12)
RUS - DEN
8 - 6
(12)
CHN - SCO
6 - 8
(12)
KOR - CZE
10 - 3
(12)
ITA - SUI
2 - 10
2:00 PM (13)
SCO - SUI
7 - 4
(13)
GER - USA
6 - 4
(13)
CHN - ITA
4 - 8
(13)
SWE - CAN
4 - 6
7:00 PM (14)
CZE - CAN
3 - 9
(14)
KOR - SWE
5 - 6
(14)
GER - DEN
9 - 5
(14)
USA - RUS
6 - 8
3/23/2017
Time A B C D
9:00 AM (15)
SWE - CHN
10 - 4
(15)
ITA - CAN
5 - 8
(15)
SUI - USA
5 - 8
(15)
SCO - GER
7 - 2
2:00 PM (16)
USA - KOR
5 - 4
(16)
CZE - GER
5 - 3
(16)
SWE - RUS
3 - 7
(16)
CAN - DEN
8 - 4
7:00 PM (17)
DEN - ITA
8 - 7
(17)
RUS - CHN
6 - 4
(17)
CZE - SCO
6 - 7
(17)
SUI - KOR
8 - 9
3/24/2017
Time A B C D
7:00 PM
-

-
(P1)
RUS - CAN
3 - 7

-
3/25/2017
Time A B C D
2:00 PM
-

-
(P3)
SCO - SWE
5 - 8

-
7:00 PM (SF)
RUS - SWE
9 - 3

-

-

-
3/26/2017
Time A B C D
10:00 AM (B)
SCO - SWE
6 - 4

-

-

-
3:00 PM (F)
RUS - CAN
3 - 8

-

-

-

Frances Brodie Award

Bingyu WangChina